| AvalohAlyn a întrebat:

Visul meu e sa lucrez in domeniul sănătății de orice fel.Idei? Mă pasionează sănătatea că domeniu și device-urile și aparatele medicale.Ca ce as putea lucra și unde? In viitor mă refer.In prezent mă lupt cu o anxietate.

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Am in cap cateva variante, asa, ca brainstorming. Iti pun optiunile care de care stiu in ordine de la cel mai simplu la cel mai dificil.

- Cea mai usoara ar fi intr-un MLM de tipul Herbalife. Iti fac ei training si iti explica ce si cum sa faci. Dezavantajul este ca esti platit doar in masura in care reusesti sa si vinzi produsele lor, care sunt si scumpe si au si o reputatie indoielnica. Pe langa asta, MLM nu este, in opinia mea, neaparat o modalitate 100% morala de a face bani, ca sa nu mai zic ca nu vei avea prea multe de invatat, dar asta e, de departe, cea mai simpla optiune. Eu personal nu as colabora cu un MLM nici in ruptul capului, dar poate pentru tine e ce trebuie.
- Putin mai dificil ar fi cu un scurt curs acreditat ai putea deveni ori antrenor personal, ori nutritionist. Nu e mare mare scofala neaparat, eu chiar am fost abordat de cei de la 18gym pentru asta candva, aveau un program prin care te trimiteau la curs si dupa puteai lucra la ei in domeniu asta. Doar ca, evident, trebuie sa fi oarecum in forma si sa se vada pe tine asta. Plus ca acel training pe care-l faci acolo va fi foarte foarte limitat. Vei invata cum sa ajuti oamenii sa fie mai sanatosi, dar doar aplicand o singura metoda pe care nici tu nu o vei intelege perfect, cel mai probabil.
- O optiune usor mai dificila, dar cu mai multe tangente cu domeniul ar fi sa te duci ca voluntar la SMURD sau Crucea Rosie sau alte organizatii/institutii de genul acesta. Dupa o vreme stiu ca vei avea optiunea de a lucra acolo, iar pregatirea e gratuita.
- Crestem si mai mult nivelul de complexitate si ajungem la cursuri acreditate in domeniul medical. Ca tot spuneai de aparatura medicala, am gasit cursul acesta (https://www.aprendis.ro/cursuri-dispozitive-medicale) care ti-ar permite dupa sa lucrezi in domeniu. Da, e o investitie initiala de data asta si chiar va trebui sa depui efort mai serios pentru pregatire, dar asta ar fi prima metoda reala de a-ti face o oarecare cariera in domeniu.
- Nu stiu ce varsta ai, dar daca nu ai trecut de 28, poti sa te inrolezi in armata si sa faci dupa curs de subofiter sanitar sau instructor sportiv. Optiunea asta vine la pachet cu siguranta locului de munca, dar si cu toate problemele la care te-ai astepta lucrand in armata.
- Si ajungem si la varianta cu a face o facultate. Evident, sa te apuci de facultatea de medicina e optiunea cea mai radical de ambitioasa din toate, si, imi imaginez, ca probabil nu e foarte realista pentru tine daca nu iti permiti sa investesti inca 10 ani din viata in care sa te intretina altcineva. Dar nu e singura varianta. M-am uitat acum la cateva programe de la Universitatea Transilvania din Brasov (pentru simplul motiv ca e singura care are un site pe care se poate naviga usor =)) ) si ai mai multe programe in domeniu care ar fi mai decente: Kinetoterapie si recuperare sportiva; Balneofiziokinetoterapie; Laborator Clinic; Medicina Traditionala Chineza.

Mai sunt si alte universitati care stiu ca ofera programe pentru inginerie medicala sau tehnica dentara, de exemplu.

| mODIN a răspuns (pentru mODIN):

Nu stiu de ce, dar dupa ce ti-am raspuns am ramas cu gandul la intrebare si mi-au mai venit cateva variante :))

- Chiar si fara studii in domeniu, ai putea lucra la companii care corecteaza ce se posteaza in jurnale stiintifice. Stiu doua persoane care au lucrat in pandemie la o companie care se numeste MDPI ca "editorialist". Nu ai avea contact efeciv cu vreun pacient, dar te-ai expune enorm la studiile din domeniu si chiar ai aduce o contributie. (https://www.linkedin.com/company/mdpi/jobs/)

| AvalohAlyn explică (pentru mODIN):

Îți mulțumesc mult pentru răspunsuri!

4 răspunsuri:
| elennaionela14 a răspuns:

Ai putea fii asistenta medicala

| PopSelena a răspuns:

Te rog sa imi scrii pe whatsapp si te ajut cu drag. 0743649045.