| AnaMts a întrebat:

Voi ati accepta un job de 8-10 ore pe zi de marti pana joi platit cu 3500 lei? Nu ziceti depinde, ziceti daca ati accepta in situatia in care sunteti voi. Adica sunteti genul care munceste pana la epuizare pe bani multi sau care prefera un job fara stres si cu ore mai putine desi nu e asa bine platit?
Si daca ma intrebati job ul respectiv este de asistent in clinica stomatologica. Practic stai pe scaun langa medic si il asisti, ii pregatesti materiale, il ajuti cand are nevoie de mai multe maini si la sfarsit clatesti instrumentarul, il pui in pungute si il bagi la sterilizat apoi stergi cu servetel dezinfectant aparatele din cabinet. Nu e nici usor nici greu, insa timpul trece repede, nu e ceva stresant

11 răspunsuri:
| HttpsZino a răspuns:

Daaa, mai ales daca nu și frica de sânge și de " sângele pacienților" normal că merita, dar în caz că ți e greata făcând asta, renunță!

| AnaMts explică (pentru HttpsZino):

Nu am nicio treaba cu sangele in sensul ca nu mi-e frica. Dar se intampla sa mai sara sange cand se face detartraj dar personalul e in permanenta echipat cu halat, boneta, masca si ochelari

| CorneliusC9095 a răspuns:

Da, ii un servici foarte bun din perspectiva mea. 3 zile pe săptămână lucrezi, 12 zile pe luna cu un salariu de 3500. Ii mai mult decât bine. Alții lucrează toată luna întreaga pe 3 schimburi pe un astfel de salariu. Și mai ai și opțiunea în zilele libere: sa lucrezi ca instalator, electrician, sau o alta meserie dacă cunoști. Nu suna profitabil?

Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt 3500 lei NET, atunci este bine platit, mai ales de inceput.

| darrio2007 a răspuns:

In conditiile enumerate de tine, da. Daca este net.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa lucrezi intr-un mediu că ăla, 3 zile pe săptămână pentru 3500 net E chiar foarte bine.

| AnaMts explică (pentru CorneliusC9095):

Suna profitabil dar eu nu ma pricep la instalatii laughing

| AnaMts explică (pentru Bula):

Da, net, dar eu nici nu prea stiam care sunt salariile in Romania, peste tot scrie ca e confidential, afli abia la interviu

| AnaMts explică (pentru suntserios):

Ideea e ca nu prea stiam care sunt salariile in Romania. Toti angajatorii le tin secrete, afli abia la interviu

| adryang78 a răspuns:

Salariul minim brut pe economie este de 3700 de lei, pentru aproximativ 168 de ore muncite pe lună, în funcție de câte zile lucrătoare sunt în luna respectivă. Netul rămâne în jur de 2300 de lei.
În cazul tău, 3 zile pe săptămână x 4 săptămâni x 10 ore rezultă 120 de ore lucrate pe lună, la un salariu net de 3500 de lei.
E chiar foarte bine.

| AnaMts explică (pentru adryang78):

Dar totusi salariul minim nu l-as fi acceptat ca a durat 3 ani sa-mi iau diploma chiar daca nu m-am omorat asa tare cu invatatul