| Maria1211 a întrebat:

Voi avea probele pentru facultate militară printre care și un interviu.
Am inteles ca e posibil sa ma întrebe de ce am ales carieră militară.Ma puteti ajuta cu răspunsuri pentru aceasta întrebare, va rog?
Nu am foarte multe idei,am ales asta pentru stabilitatea unui loc de munca, dar as vrea sa am mai multe de spus.
Dau la farmacie militara.

2 răspunsuri:
| Iuli122122 a răspuns:

"De ce să nu o aleg"... ăsta ar fi răspunsul.
Există nenumărate avantaje pentru. care poti aduce argumente. De la fizicul dorit si folosit corespunzator, pana la abilitatile mintale in ceea ce priveste plăcerea cu care rezolvi problemele sunt avantaje tale. Tot ce consideri că e de bine, e ok să spui, asta o poti simti doar tu. Poti spune că nu te-ai regăsit in altceva, iar singura cale de a avea un viitor pe placul tau este să faci ceea ce-ti place si asta insemnand facultatea militară.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei sa spui Academia Militara, ca acestea nu sunt facultati.
In ce priveste "farmacie militara" nu exista nici asta, exista Facultatea de Medicina - sectia farmacie, unde faci 6 ani de facultate si apoi te dai examene si participi la concursuri ca sa obtii un post de farmacist in Armata.
Nu exista locuri de munca stabile, toti putand sa fim dati afara in orice moment pentru incompetenta sau alte motive dispicplinare.
De altfel, nici o facultate nu vine cu loc de munca sigurat! Asta este problema ta ca dupa terminarea unei facultati, sa-ti cauti loc de munca, s-a participi la examene si interviuri si daca esti capabil, sa iei acea pozitie.
In Academia militara ai sanse sa fii repartizat la o unitate militara ca orice soldat sau ofiter. Dar ca medic, numai dupa ce ai terminat o Facultate de medicina, numai daca ai avut note foarte mari (numai 9 si 10) ai o sansa sa fii repartizat in Armata.