| andrea333 a întrebat:

Voi ce ati face daca nu ati avea bani sa mergeti la facultatea care va place, pentru ca e intr-un oras scump si aveti parinti saraci? Iar cu acea facultate nu aveti unde sa va angajati? (Ma refer la facultatea de limbi: chineza-coreeana) In afara de asta, nu stiu ce sa fac, unde sa ma duc. Nu vreau sa traiesc dintr-un job pe care il urasc. Voi ce ati face?

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Aoleu, limbile străine chiar se caută și se plătesc bine, mai ales astea asiatice, du-te cu încredere.
Poți încerca să-ți iei un job pe timpul facultății + stat în cămin, te scapă de multe cheltuieli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As lua nota mare la bac ca sa intru la buget si as sta la camin. La chineza - coreeana nu ai timp de job

| DanaDaniellllla a răspuns:

Ești sigură că dorești să urmezi această facultate?! Poți studia pe gratis limba chineză ( și îți poți lua acreditarea de la ei - ceea ce are valoare în comparație cu o simplă diplomă de licență), iar limba coreeană o poți studia la un centru acreditat. Vorbește cu absolvenții de litere și vei afla că majoritatea nu recomandă facultatea. Poți învăța o limbă străină și fără să fie necesar o facultate de limbi străine. Mai degrabă te specializezi pe o altă competență de-a ta și îți îmbunătățești competențele lingvistice la centre autorizate.

| Adry05 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

în românia ești altfel văuzut din start dacă ai o diplomă de studii superioare, poți să ai licență și-n istorie că tot ai un avantaj în fața unuia care vine la angajare doar cu bacul. Crec nu știi câți îți cer dovada studiilor superioare de zici asta laughing foarte bine că face, o facultate pe domeniul ăsta mai ales dacă merge pe secție de traducere o învață multe care nu te învață niciun curswinking

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Adry05):

Păpușă, tu ai probleme cu decodificarea mesajului transmis?! Am încurajat mersul la facultate, dar nu la limbi străine! Pentru traduceri nu este suficient doar specializarea de chineză- coreeană, ci este o secție specială în cadrul facultății. Cursul autorizat de la institutul Confucius este peste orice facultate din România, plus că diploma de licență are valoare 0 fără examenul de limbă profesional HSK/ YCT. Dintre doi candidați - unul cu o specializare în relațiile internaționale sau istorie sau orice altceva, dar cu certificate lingvistice acreditate și certificate international și unul doar cu o diplomă de licență de limbi străine- in mod cert primul are prioritate. Certificatul de competență lingvistică nu poate să fie echivalat de o diplomă de licență! Mai degrabă alege să urmeze cursurile lingvistice oferite de profesori nativi- la universitate nu sunt profesori nativi!- și să își obțină acreditare internațională.
Îndrumarea mea este să iei legătura cu absolvenții de licență, cât și cu cei de la institutul Confucius și vei putea alege singură ce ți se potrivește, doar că din punct de vedere al oportunităților este mult mai câștigată dacă alegi să ai o specializare și competențe lingvistice certificate internațional.
PS pentru studenții Universității București modulele oferite de institutul Confucius sunt gratuite, de asemenea ai posibilitatea să aplici pentru un schimb de experiență și să beneficiezi de burse de studiu.
Baftă

| andrea333 explică (pentru DanaDaniellllla):

Asta este foarte adevarat, de aceea nu stiu ce sa fac. Pentru ca stiu ca nu prea ai unde sa te angajezi. Mie imi mai place mult desenul, m-am gandit si la graphic design, dar la Cluj sau Bucuresti nu pot merge, pentru ca e scump si nu pot lucra in timpul anului pentru ca am vorbit cu copii de acolo si au zis ca e programul foarte incarcat. Mama mi-a propus sa aleg o facultate care e mai aproape de unde stau eu, dar aici nu e asa ceva.

| andrea333 explică (pentru DanaDaniellllla):

Da, exact. Am vorbit, doar ca unii nu si-au gasit loc de munca, iar singura traducatoare de chineza care mi-a raspuns a zis ca e freelancer si ca a avut nevoie de sprijin financiar la inceput pana a ajuns sa castige bine din traduceri. Si asta m-a descurajat din nou, pentru ca inseamna ca nu e asa stabil. Nu stiu?

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru andrea333):

Sincer nu este atât de scump traiul din București, poți sta la cămin și poți opta pentru bursă socială și de studiu și te vei descurca fără probleme. Poți merge în weekend la promoții și te poți înscrie la cursurile institutului Confucius pentru a învăța limba chineză. Încearcă să mergi la un cabinet de orientare în carieră pentru o evaluare complexă și completă a abilităților tale, ca mai apoi să poți să te orientezi către vocația ta. Baftă și nu te descuraja

| andrea333 explică (pentru DanaDaniellllla):

Multumesc mult!

| tombraiderunderworld a răspuns:

Iubita mea, du-te cu incredere daca acesta este visul tau! Te pup

| andrea333 explică (pentru tombraiderunderworld):

Pai, este visul meu, dar daca dupa facultate nu am unde sa ma angajez...ce ma fac? Multumesc oricum pentru sustinere

| tombraiderunderworld a răspuns (pentru andrea333):

Nu exista sa nu gasesti. Limbile straine au fost si sunt la mare cautare. Poti fi traducator, profesor ( de limba in care vei studia ), sa calatoresti cu persoane care au nevoie de un translator. Te rog nu te descuraja. Daca asta simti, fa-o. Iti vei multumi mai tarziu. Te pup.