| FoundYouLover a întrebat:

Voi cum faceti fata problemelor de la serviciu? Ce modalitati folositi ca sa uitati de ele? Si cum faceti sa rezistati la un job chiar daca aveti impresia ca nu va pricepeti de nici o culoare la el, oricat ati incerca si prin urmare nu va place si va face nefericit/nefericita si v-ati plictisit sa tot schimbati jobul?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu am avut niciodata un job la care sa nu ma pricep, nu as suporta asta. Inca de cand am mers la scoala am incercat sa invat cat mai multe, asa incat sa ma pot pricepe la cat mai multe joburi. Am avut joburi care nu imi placeau, dar le faceam foarte bine, totusi.
Stresul de la serviciu este adesea greu de suportat, stiu ca vietile multor oameni depind de mine, ca trebuie sa iau intotdeauna decizia buna. In plus e adesea foarte mult de munca si imi ramane prea putin timp de somn. E greu sa scapi de stresul asta, eu o fac citind de obicei.
Un sfat: nu schimba des locul de munca, nu vei avea timp sa devii exceptional de bun. E mai bine sa investesti toate resursele in a te perfectiona intr-un domeniu, muncind foarte mult 10-12 ani in acelasi domeniu, ca apoi sa culegi roadele

| Freya1 a răspuns:

Gandeste-te la faptul ca ai nevoie de bani si ca e foarte greu sa gasesti azi de munca.Pe langa venitul care iti vine dupa munca prestata ai si asigurare si carte de munca.Gandestete ca o sa prinz un loc mai bun dar asteapta putin ca prinde bine experienta iar dupa du-te unde te simti confortabil

| Donsavas a răspuns:

Concertându te pe ceea ce ai de făcut, automat elimini orice alt gând din minte în acel moment. Trebuie sa fii prezent! E adevărat ca e greu sa te concentrezi pe ceva ce nu îți place dar trebuie sa accepți ca în viața facem și lucruri care nu ne plac, pentru ca de bani avem nevoie și, decât sa ti faci griji ca nu ai bani sa supraviețuiești sau sa furi și sa ți riști libertatea, mai bine te rezumi la ceva ce deja ai. Nu mai sta cu gândul la viata personala! Nu ți ar fi mai bine dacă ai sta acasă precum un pensionar și nici dacă ai fi miliardar viata nu ar fi roz. Fără activitate, responsabilități sau riscuri, viata chiar ar fi plictisitoare. Mulți ajung sa intre în depresie pentru simplul fapt ca nu trăiesc nimic palpitant, dacă îți vine să crezi. Ai putea sa socializezi cu colegii de munca, cu ai voștri clienți sau sa încerci diverse lucruri. Tu nu ai mers la serviciu ca sa fi învățat, ci ca sa poți invata. Mergi pe principiul "Omul nu s-a născut învățat dar cât trăiește, invata!"

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu cumva ai multa experienta e greu sa te pricepi la un job din prima.
Cat despre probleme..depinde si de tipul lor, daca sunt tehnice, incerca sa inveti din materialele interne ale companeiei sau de la colegi. Daca problemele sunt de relationare incearca sa vorbesti despre asta cu superiorul tau.

Trebuie sa intelegi ca nimeni nu te poate tine intr-un loc cu forta, in momentul in care persiunea devine insuportabila si simti ca nimeni nu te ajuta poti demisiona.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problemele de la serviciu, raman acolo, la serviciu.Cand s-a terminat tura de lucru, las problemele acolo, si merg acasa urmand sa iau in primire problemele de acasa. big grin Toate sunt trecatoare in viata asta, nu are rost sa le bagi in seama prea mult.La un moment dat fiecare om se plictiseste de meseria lui, oricat de mult ti-ar placea meseria ta, in unele momente ti se uraste...Prea putini sunt aia care sa ii auzi ca muncesc cu drag si spor,zi de zi,ani la rand. Incearca sa prinzi radacini la un singur loc de munca,asa vei capata experienta in jobul ala,si gandeste-te ca de bine de rau iti castigi o bucata de paine,vorba aia, si nu depinzi de nimeni, ai banutul tau, mult, putin, dar e al tau.Majotitatea ne plictisim de acelasi loc de munca, de acelasi job, dar trebuie sa mergem inainte, pentru ca peste tot este cam la fel.Succes.

| Gino_Giuseppe_1988 a răspuns:

Pacea interioara vine cu 4 cuvinte : "Nu e problema mea "

| raulinho0805 a răspuns:

Jobul sau munca de zi cu zi pe care o depunem sa ne castigam existenta contează foarte mult in viata noastră pentru ca de el depindem si trebuie sa ne alegem si ce ni se potriveste mai bine nu toti avem aceleasi calitati, aptitudini prin urmare s ar putea noua o munca care ni se pare dificila altei persoane sa i se para chiar usoara. Fiecare din noi e bun la ceva are aptitudini intr-un anumit domeniu si s ar putea ca pana acum multi dintre noi sa nu ne stim aptitudinile la care ne am putea descurca mai usor.Scoala suedeza de exemplu studiază copii încă de la grădiniță ii observa in ce domeniu se descurca cel mai bine in desen inuzica in matematica etc si ii trimite pe tot parcursul carierei cam in directia aceea. Noi trăind in România si nu in Suedia nu suntem privilegiati de astfel de favoruri pe care eu le consider normale ci din contra la noi lucrurile stau altfel. Cum altfel? Facem tot felul de materii greuaie la scoală umblam prin diferite scoli si licee cu materii diferite si cu un grad mare de dificultate fără sa avem scoli de exemplu profesionale unde sa putem exersa practic noi facem doar teorie deci la praftica suntem praf. Când vine vorba de angajare nu stim nimic sa facem am invatat la scoală doar teorie singurul lucru cu care am rămas e ca ne dezvolta gândirea plus daca am mai invatat ceva limbi străine o sa mai conteze pe undeva. Suntem aruncati majoritatea in firme care cer ritm rapid pentru a exploata la maxim resursa umana fie la nivel fizic fie la nivel psihic interesul fiind profitul patronatului respectiv. Nu toti rezistam mai ales daca nimerim intr-un loc nepotrivit ne pierdem sperantele ne scade si moralul nici banii nu vin constant fiind întreruperi când schimbam serviciul si ne afectează profund ne da o stare de neliniste frica si ne pune pe gânduri cum e cazul tau.