| bleakk a întrebat:

Voi cum vedeti viata pe plan profesional? Unii fac niste studii superioare (o facultate) dupa care se angajeaza (in domeniul facultatii urmate sau poate altul, orice e posibil) si se opresc aici.Altii isi incearca "norocul" in afaceri.Muncesc ce muncesc, strang niste bani si investesc.Altii nu fac nici facultate, ci continua munca/afacerea parintilor.Altii fac facultate, dupa care continua munca parintilor.Voi cum preferati? Cum e de facut cel mai bine?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hmm pai nu exista o reteta a succesului. Totul depinde de tine si de pasiunile tale.

Ai o anume imaginatie si inventivitate te apuci de o afacere, esti pasionat de medicina vrei nu vrei faci facultate, esti constrans de situatia financiara renunti la toate si devii vanzator ca iti castigi o paine samd.

Eu am trecut de pasul asta, lucrez in programare si am ales sa fac si studii superioare chiar si master doar pentru ca am vrut sa am ordine si indrumare in modul de invatare. Cu toate astea am colegi in domeniu care au invatat totul de la 0 fara facultate pentru ca asa le a fost lor mai usor.

Deci totul depinde de la persoana la persoana

| bleakk explică (pentru suntserios):

Ai colegi intr-o multinationala care nu au facut facultate?

| suntserios a răspuns (pentru bleakk):

De ce ai impresia ca lucrez intro multinationala? oricum in programare diploma e mai putin relevanta, important e sa stii meserie

| anonimcuA a răspuns:

Retweta succesului este urmatoarea :pasiune, munca, creativitate si multa vointa indiferent de domeniu, bani sau mai stiu eu ce face dicerenta intre oameni