| troleibuz a întrebat:

Voi puteti sa lucrati in continuare cand va apuca oboseala sau aveti nevoie neaparat de pauza? Cum va reveniti cat mai repede din amorteala?

7 răspunsuri:
| MironMihaela a răspuns:

O gura de aer, o plimbarica scurta, stat in mediu deschis cu o cafea buna in fata.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca lucrezi legal ai pauza legala la fiecare 2 ore cate 10 minute, timp in care te poti ridica si merge la toaleta, face cateva miscari de intindere, poti sa bei o cafea, un ceai sau sa mananci ceva ori poti iesi afara si face cativa pasi.

Pauza de tigara este deja scoasa din calcul in tarile occidentale, ca nu mai plateste compania pentru timpul petrecut la fumatul tau, fiind probleme ata daca fumzei juma depachet inainte de venirea la munca, sau 3 pachete dupa ce ai terminat munca si pleci acasa, dar in timpul progarmaului nu mai ai voie sa-ti iei pauza de tigara.

Sigur ca poti lucra si incontinuu 8 ore uneori chiar 10, dar ai nevoie de pauza de masa, pauza de mers la toaleta, macar 5-10 minute la fiecare 2-3 ore.

| Violleta2022 a răspuns:

Oboseala nu te apuca daca nu-ti bati joc de somnul de noapte si te duci odinit la munca!

Esti de inteles daca s-a intamplat ceva odata la 2-3 luni si ajungi obosit, dar cand mergi zilnic la servici si te plangi tot la cateva zile ca esti obosit si nu mai dai randament, seful este pus sa te dea afara, fiindca nu esti anagajatul de care au nevoie, fiindca compania pierde bani cu tine, fiindca nu dai randamentul maxim la munca si ai sanse sa faci greseli foarte mari, unde compania pierde bani multi.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde ce lucrezi si cum esti de obisnuit cu munca. Meseria mea implica efort fizic permanent. Vine seful, vede ce facem si pleaca. Si luam si noi o pauza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimeni nu poate lucra in continuu fara pauze. Cel puțin nu productiv.

| Frank51 a răspuns:

Pot să lucrez continuu 12 ore fără pauze dar nu pot să fac asta mai mult de 2-3 zile( mă dor ochii de la monitor și spatele de la stat).

Cel mai eficient pentru mine este să iau o pauză de 30 de minute la fiecare 2-3 ore.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce trebuie să lucrez. Unele sarcini nu au nevoie de concentrare, altele da.
Rezist la oboseala fizică și efort prelungit, dar nu și la oboseala psihică.