| elasexygagica a întrebat:

Vreau ajutorsadmai stiti cand vam povestit de verisoara mea care trebuie sa dea la fakultate, parintzii ei vor so trimita in strainatate la studi, ea nu vrea fiindca acolo se face prea serios scoala si nu-i place sa invete, ea vrea sa dea la spiru haret ca acolo poate da bani ca sa treaca examenele fara sa invetze, parintzii nu sunt de acord sa mearga la spiru ei vor ca fata lor sa studieze in strainatate, ea nu vrea...cum sai conving?sad

Răspuns Câştigător
| L_7749 a răspuns:

In strainatate la facultate nu se intra asa de usor, daca verisoarei tale nu ii place sa invete e clar ca are si mai putine sanse...si in plus depinde si in ce tara vor parintii ei sa o trimita.
In primul rand pentru a invata intr-o tara strina trebuie sa stie limba acelei tari sau engleza foarte bine. Apoi sunt tari care nu recunosc liceul din Romania,mai ales daca nu a fost absolvit cu medie foarte mare si pentru a face facultatea in tara respectiva este posibil sa fie nevoita sa faca liceul iar,P.S:poate sa faca toti anii de liceu intr-un singur an,dar cum nu ii place sa invete nu are de ce sa isi faca probleme... argumentele astea cred ca sunt suficiente+ca daca nu ii place sa invete nu are nici o sansalaughing.
Multi isi doresc sa aiba sansa asta, eu o am si ma bucur din plin, dar nu toata lumea stie sa aprecieze ce i se oferahappy

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca verisoara ta este tot atat de agramata ca tine ai toate sansele sa -i convingi parintii! O facultate serioasa, unde se studiaza cu adevarat ( ca cele din strainatate), nu admite studenti care nu au cele mai elementare notiuni de limba in care va studia--- competenta linvistica este una din cerintele admiterii! Ori, daca verisoara ta doreste sa obtina o diploma "pe bani " de la Spiru Haret n-are decat! --- isi va tine diploma-n sertar pana la adanci batraneti caci nimeni nu angajeaza un analfabet intr-ale meseriei!

| MMihai a răspuns:

Nu am habar ce ai spus despre vară-ta.
Și în România, un student poate face carte, dacă nu este javră!

| MMihai a răspuns:

Vară-ta o fi poate bună, la făcut sex oral, dar în rest, este o vacă.
Ea nu este convinsă, și conștientă, că trebuie să muncească undeva ca femeie adultă?
Facultatea îi dă o diplomă, dar ea unde vrea să muncească, dacă nu știe nimic, că a trecut toată, facultatea cu bani?
Prin modul de a formula întrebarea înseamnă că că accepți modul ei de gândire sau de ne gândire, deci că amândouă aveți probleme cu capul și că este cazul să vizitați niște medici, pentru ființele, care au probleme cu capul.

| loricel a răspuns:

Ce n-ar da altii sa aiba o sansa ca asta si ea o iroseste.

| CautNume a răspuns:

Tu vrei sa-i convigi sa ce?

| Black_Cherry a răspuns:

Frate...isi iroseste sansa. Si nu mereu se face scoala prea serioasa in strainatate...depinde ce profil. Am auzit de cineva care s-a dus in strainatate la arhitectura si acolo invata exact aceleasi lucruri pe care le-a invatat aici.

| Armyanka a răspuns:

Eşti varză.

| anonima97 a răspuns:

Ar fi bine sa nu se prosteasca, parintii ei ii vor doar binele, spiru haret e o porcarie de facultate...sa nu dea cu piciorul intr.o cariera in strainatat, multi in locul ei ar pleca fara sa se uite inapoi...

| TheAshen a răspuns:

De ce?

| thevlad a răspuns:

Eu zic ca primul pas ar fi sa le vorbesti in limba romana. La studi? Asta in ce limba e?