| fluturici a întrebat:

Vreau ca dupa a 12'ea sa merg mai departe pe meseria ca stewardesa., imi puteti spune va rog si mie de ce materii as avea nevoie, sunt in clasa a 11-a si inca mai am timp sa imi imbunatatesc calitatile, sa spun asa, doar ca nu prea sunt lamurita de ce materii as avea nevoie si ce facultate ar trebui sa urmez, multumesc

2 răspunsuri:
| Iuliaannaaa a răspuns:

Pai din cate stiu eu facultatea de limbi straine, pentru ca trebuie sa stii mai multe limbi straine mai ales engleza... si desigur sa nu`ti fie rau in avionlaughing

| AnotherCatWoman a răspuns:

Sincer, nu ti-as recomanda, dar daca asa vrei, in primul rand trebuie sa stai impecabil cu limba engleza, cel putin la nivel conversational. O a doua limba straina este un avantaj, mai ales daca este limba germana.
Acum, conteaza si ce companii aeriene preferi. Daca vrei sa fie din Romania, trebuie sa stii ca vei avea nevoie de cursurile care se fac la Academia de Aviatie( mai multe detalii aici http://www.aviationacademy.ro/eng/). Pentru companii ca Tarom aceste cursuri sunt obligatorii, dar facute, evident pe cheltuiala ta.
Daca te intereseaza companiile arabe ( Emirates, Qatar sau Etihad etc) nu trebuie sa ai decat minim 12 clase, limba engleza impecabila si sa fii sanatoasa din punct de vedere clinic. Cursurile pe care la Scoala de aviatie le platesti tu, cei de la companiile arabe ti le fac ei, pe cheltuiala lor.
Ce ar trebui sa stii.
Ca si flight attendant ai beneficii( companiile arabe platesc foarte bine, celelate acceptabil, ai posibilitatea de a zbura in diverse colturi ale lumii, ti se ofera diverse compensatii din partea companiilor) dar sunt si minusuri de luat in considerare( companiile arabe iti fac contracte pe 2-3 ani, perioada in care te vei muta in tara lor, este foarte greu sa tii legatura cu prietenii sau sa legi prietenii, pentru ca vei fi in continua miscare, celelate companii platesc mai putin decat cele arabe, poti avea probleme de santate in timp, dupa 30-35 de ani daca nu ai reusit sa gasesti un post stabil in compania aeriana va trebui sa te reprofilezi).
In mare parte conditiile ar fi: fizic placut, atletic, fara probleme de sanatate; proportionala din punct de vedere fizic; sa poti atinge cu mana intinsa 2, 20 m; fara cicatrici, tatuaje sau semne vizibile pe maini, fata si picioare; limba engleza+ a doua limba, dentitia buna, sa stii sa inoti foarte bine.
Poti sa urmaresti pe parcurs site-urile companiilor aeriene de recrutari, si acolo vei gasi foarte multe date legate de ceea ce te intereseaza.
De asemenea aici gasesti o gramada de informatii folositoare http://www.pprune.org/
Bafta!