| theyonutzu a întrebat:

Vreau cateva sugestii pentru o orientare in cariera. Pana acum ma gandeam la Relatii internationale, insa am auzit pe prea multi ca nu e o facultate cu un asa viitor.
Materiile mele de baza sunt psihologia, geografia si economia.
Psihologia mi-a placut intotdeauna si m-a interesat cea aplicata, insa ceea ce m-ar interesa pe mine ar fi ceva gen analist psiholog, sau nu stiu cum sa o numesc. Adica sa ajung sa citesc oamenii rapid si sa inteleg ce ii determina sa actioneze cum o fac. Intr-un fel are legatura cu antiterorismul si negocierile.
La geografie, chiar daca nu mi-am dat straduinta foarte mult, pot zice ca ma pricep foarte bine, spre deosebire de colegi care faceau pregatire pentru bac si se incurcau la anumite chestii.
Iar economia, chiar daca nu mi-a placut mie asa mult, mi s-a parut destul de logica, totul fiind un fel de cauza-efect.
Si sa nu uit engleza, la care am deja un atestat de limba.
In ultimul an am pus un accent mare si pe istorie, dat fiind ca vreau sa dau admitere la Academia de Politie.
As vrea cateva indrumari pentru a doua facultate. Personal, mie mi se par toate o asumare de risc in Romania, luand in considerare forta de munca, nepotismul si pilele. As vrea si ceva in care sa stiu ca imi pot gasi usor o profesie dupa aceea, insa nici ceva care are un salariu sub 1000 lei de ex

2 răspunsuri:
| Skkidyy a răspuns:

93.119.30.76:7777 intrati este ff fain server de samp 03.x

| GabrielaIoana a răspuns:

Daca iti place pshihologia poti deveni pshiholog se castiga destul de bine daca lucrezi la cabinet propriu sau la clinica privata.In Romania nimic nu e sigur dar daca stii o limba straina te poti baga de exemplu pe relatii publice si poti primi bursa in strainatate si lucrezi acolo. Bursele de acest gen se obtin destul de usor intereseaza-te la facultatii.