| AfumataSunca a întrebat:

Vreau sa dau la liceul militar. Crede ti ca o sa mi stric copilaria? As mai avea timp si pentru mine?

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Dacă îți pui întrebările astea nu pare că e pentru tine. Trebuie să te cunoști pe tine.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spre deosebire de Zuzu1991 eu am avut colegi care au facut LM-ul si care nu considera ca a fost nazism ci un moment de invatare a disciplinei. Eu am facut liceul civil si in final toti am iesit ofiteri cu acelasi grad. Se pare, insa, ca cei care spun ca LM-ul ajuta au avut dreptate. Cei de la LM (Nu toti, majoritatea.) s-au descurcat mai bine in cariera.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Salontanul):

Man, ma mai trollez si eu din cand in cand, face bine la mental, adica, daca ma iau prea mult in serios, dupa aia o sa simt un bat infipt pana sus unde soarele nu patrunde big grin

acum pe bune, disciplina da, sunt de acord ABSOLUT
insa copilaria, s-a dus, adioz, de aia am bagat "nazism", liceul militar o sa striveasca copilaria de tot, sper ca esti de acord cu mine (iar asta e in intrebare)

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da! Nici eu, in raspunsurile mele, nu recomand LM-ul. Imi aminteste de copilaria mea, cand se punea problema sa fiu dat la scoala la 6 ani si 3 luni, si bunica mea (pe atunci profesor) i-a spus bunicului meu: Lasa-l, Costica! Sa-si traiasca copilaria ca o sa aiba timp sa invete. Din cate am inteles de la colegi era disciplina dar nici macar cat vedem prin filmele americane, din armata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti vei strica nici o copilarie, fiindca armata nu te strica, dimpotriva.
Daca iti doresti o cariera militara, inseamna ca stii ce inseamna armata, disciplina, program rigid, instructie, executie samd.
In loc sa freci colturile blocurilor (sau portile caselor, daca stai la curte) toata ziua, vei avea de facut instructie, vei invata sa marsaluiesti, vei invata sa fii ordonat, vei invata sa executi ce ti se ordona si daca esti cuminte, poti creste in rang si poti ajunge tu insuti in pozitia sa dai ordine altora. Bineinteles ca exista si Academii militare unde poti merge dupa un liceu militar, care iti asigura o cariera si un loc de munca caldut, pana la pensie.
Evident ca vei face si carte, chiar daca esti in armata sau sau la un liceu normal, doar ca nu vei mai pierde timp pe strazi sau cu prietenii, ceea ce mi se pare de altfel un lucru foarte bun.
De altfel iti poti face prieteni dintre colegii de camera sau de scoala militara, cu care ai aceleasi preferinte si aptitudini, deci oameni exact ca si tine.

| Zuzu1991 a răspuns:

DAP, liceul militar este cu si despre NUMAI NAZISM NENOROCIT
hail to the king baby

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă îți pui întrebările astea, nu e de tine.
Și eu voiam să merg ca să fug de acasă, s-o termin cu familia. Nu am fost acceptat din cauza dioptriilor la ochelari. Dar nici nu mă mai gândeam la copilărie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu îți strici copilăria și m-ai mult îi dai un folos destul de măreț, antrenamentul de la un liceu militar te va învăța multe și o să te ajute în viață.