| NemNUZ a întrebat:

Vreau sa dau la medicina(chirurgie), am 15 ani dar vreau sa incep sa invat de pe acum, dati-mi va rog ceva nume de carti de unde as putea sa incep.

Răspuns Câştigător
| kostyx a răspuns:

Daca vrei sa inveti pentru admitere atunci poti sa te apuci de invatat anatomia de clasa a 11a. Daca vrei sa inveti mai multa anatomie atunci poti sa pui mana pe un "manual de facultate"... ti-as recomanda un Papilian pentru inceput. Si invata chimia, fizica in liceu pentru ca iti vor trebui. Daca mai ai neclaritati poti sa intrebi happy

| NemNUZ explică (pentru kostyx):

Biologia si chimia inteleg dar fizica nu stiu la ce foloseste (daca ai putea sa imi spui tu. ) si spun asta deoarece nu ma prea inteleg cu ea,

| Dana211 a răspuns (pentru NemNUZ):

Parerea mea e ca nu te ajuta decat prea putin daca stii chimie si fizica in facultate pentru ca sunt lucruri pe care le poti invata pe parcurs (eu n-am stiut si nu am avut probleme). Si daca vrei sa dai la medicina hotaraste-te unde vrei exact uita-te la ei pe site ce carti cer pentru admitere si invata strict din ele pentru ca la examen numai de acolo vor fi intrebarile si de nicaieri din alta parte. Cat despre faptul ca vrei sa te faci chirurg eu nu iti pot ura decat succes dar sa stii ca se schimba multe dupa ce faci 6 ani de facultate plus ca depinde si de nota care o iei la rezidentiat

| kostyx a răspuns (pentru NemNUZ):

Uite de asta merge greu medicina la noi! Sa ma scuzi Dana211 dar cu conceptii de genul nu ne trebuie nu ajungem departe. In fine... la ce te ajuta fizica? Sa intelegi anumete fenomene care se intampla in corpul tau. Intr-adevar se reiau unele notiuni in facultate dar nu sunt suficiente. Oricum... daca am inteles eu fizica de facultate o vei intelege si tu happy Si chimia trebuie. Eu nu am facut deloc fizica si chimie in liceu si mi-a venit foarte greu cand am aflat si eu de aminoacizi si altele asemenea si nu intelegeam ce e cu ele. Stii cum zice Iantu? Pune mana pe carte ca nu urzica! Invata daca vrei sa ajungi un doctor bun happy

| Mariiaamariiaa a răspuns (pentru NemNUZ):

Sunt unele facultati la care se da admiterea la alegere biologie sau chimie(nicidecum fizica), deci iti alegi una. Manualul de clasa a XI-a, editura Corint e foarte bun. Costa aproximativ 30 de lei.

| Mariiaamariiaa a răspuns (pentru NemNUZ):

Si eu dau la medicina in vara si de aia m-am interesat:*