| Deen98 a întrebat:

Vreau sa dau pentru categoriile de tir, îmi poate spune și mie cum se procedează, ce categorii trebuie și cât ar costa aproximativ?
Momentan am doar B.

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Pentru tir ai nevoie de categoriile C si E. Depinde din ce oras esti, majoritatea scolilor de soferi ofera scolarizare pentru ambele categorii, adica C+CE si au un pret standard pentru ambele categorii(la pachet). Ca pret orientativ vei ajunge undeva intre 2.000 si 3.000 de lei..asta calculand si taxele pentru rezervarea camionului la examen, care pot ajunge la 500 de lei avand in vedere ca vei da 2 examene.o data pentru C si o data pentru E..in Bucuresti cam astea sunt preturile. Dar exista optiunea sa platesti scoala in rate, cam ca la B.
Te vei inscrie la scoala, dupa ce rezolvi cu dosarul medical si legislatia o sa incepi orele de condus, dupa ce le termini si iti scoti dosarul mergi si dai sala pentru C, dupa aceea traseul, iar daca iei si traseul la C vei incepe orele de condus pentru remorca si vei urma aceeasi pasi ca si la C, respectiv examenele..Ca sfat, inarmeaza-te cu foarte multa rabdare, din nou depinde foarte mult de orasul in care faci scoala, in Bucuresti se asteata undeva la 2-3 saptamani pentru a programa o ora de condus, si faci undeva la 10 ore, deci te duce lejer la cateva luni tot procesul..mare grija la traseu, daca la B mai poti trece cu putin noroc, la profesionisti politistul e mult mai exigent si se uita nu doar la cum conduci ci si la temperamentul tau, si responabilitatea de care dai dovada ca om si viitor sofer de Tir.

1 răspuns:
| N0H4CK a răspuns:

E vorba de greutate. Nu mai știu exact cat, de la cat, dar îți voi spune în cuvintele mele.
Pentru tir fara remorca, îți trebuie categoria "C".
Că sa ai și remorca/vagon la tir, îți trebuie "E", sau denumirea automata "CE", pentru că nu poți da de "E" fara sa ai "C".
Vei da separat sala plus traseu pentru "C" și sala plus traseu pentru "E".
Așadar, ai de așteptat până să conduci tirul, la cat de târziu te programează pentru traseu. Și mai dai și două trasee. Daca mai și pici...
Toate astea cam in jur de 1000 euro, depinde de scoala.