| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să deschid o Bibliotecă,dar îmi pune primarul bețe-n roate.Spune că vrea bani la buget, nu vrea cultură.Şi o Bibliotecă nu-i aduce profit.A făcut restaurant din căminul cultural şi a aprobat agențiile de pariuri sportive (asta îi aduce lui profit). Întrebarea mea e...ce pot să fac? Unde pot să merg? Ăsta e visul meu şi nu vreau să renunț.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O biblioteca poti face si in incinta scolii, initial intr-o camaruta.
Mai tarziu, daca deja functioneaza si ai sute de carti, atunci te poti adresa iarasi, in scris, primariei, cerandu-le spatiu mai mare si adecvat in casa de cultura.
Evident, initial va trebui sa faci voluntariat ca bibliotecara, daca primaria n-are fond de salarizare.
Ulterior, cand deja vei dovedi utilitatea, vei putea fi platita prin ministerul invatamantului sau prin ministerul culturii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A făcut restaurant din Căminul Cultural.
Acolo ar fi fost locul unei bibloteci.
Alt loc potrivit pentru bibliotecă este la școală.
Merită să faci asta dacă ai cititori.
O comună este un loc unde trăiesc oameni, de unde pleacă în oraș și în lume, unde se întorc la pensie. Poate fi un loc care se golește de oameni sau care se dezvoltă.
Ai nevoie de un sediu. Ai nevoie de susținere locală. Vorbește cu directorul școlii, cu medicul, cui preotul, cu cei cu facultate care mai sunt în sat, care pot să înțeleabă valoarea acestui demers cultural pentru comunitate.

| anonimg a răspuns:

Este o povară care nu trebuie să o duci de una singură. Vezi dacă te poate susține și conducerea bibliotecii naționale (dacă există așa ceva ^_^ ).
Vino cu argumente înaintea primarului în deschiderea bibliotecii; dar niciodată să nu folosești armele pe care nici Dumnezeu nu le-ar folosi.

| Hammurabi a răspuns:

Fă o scrisoare frumoasă în care să descrii toată problema şi o trimiți la o televiziune. În funcție de culoarea politică a primarului.
Dacă e primar PSD trimiți la Realitatea TV, dacă e al opoziției trimiți la Antena 3 sau România TV.

| Plato a răspuns:

Primarii pot, pe teritoriul lor, sa faca aproape doar ce vor. Nu cred ca prea ai unde sa mergi, nu va face nimeni nimic.
Asteapta pana la anul, ca se voteaza iar primarii, poate vine unul mai cooperativ. Daca nu, vezi in alt oras, apropiat.