| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac a patra facultate, ce-mi recomandati? Dau fundita se stie deja big grin

28 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aşa şi? Care sunt primele 3?
Pa, pa.

| Bacemi a răspuns:

Depinde ce facultati ai urmat pana acum. Eu daca as avea posibilitate, as face mai multe. Nu ar fi ani pierduti in niciun caz. Ti-as sugera psihologie, filosofie sau litere.

| anad a răspuns:

Mintala? Doar trei ai reusit sa ai? Iti recomand sa te straduiesti sa faci ceva sa le ai pe toate!

| elena a răspuns:

La ce-ti trebuie? Vrei sa fii student pana la adanci batraneti?
Cred ca-ti vine ca o manusa... Facultatea de Teologie Ortodoxa..."la gramada free".

| cornculapte a răspuns:

Sunt curioasa de primele 3 facultati si inca intr-o privinta: tie ti-a placut prea mult viata de student sau care a fost motivul pentru care ai facut 3 facultati?laughing Tare oricum, as face si eu daca as avea timp si bani.
Pai tu stii ce iti place. Eu ti-as recomanda Psihologie, Psihiatrie sau Limbi moderne aplicate la Litere pentru ca astea imi plac mie. Sau actorie, eu as face-o din placere ca nu-mi doresc o cariera.

mariana
| mariana a răspuns:

Stii ca, prea multa carte strica, asa ca invata sa traiesti fara sa te lasi manipulat, fara sa poti fi ranit de cei de care-ti pasa, fara sa ai ziua plina doar cu activitati profesionale si fara pic de timp pentru tine si pentru sufletul tau.
Invata ca, fiecare zi este unica si irepetabila si fa-o cat mai placuta si cat mai putin stresanta.
Invata ca empatia te face mai bun si mai bogat sufleteste. Invata sa iubesti fara teama ca vei fi tradat ori ranit, pentru ca iubirea poate sa te faca sa simti ca traiesti. Invata ca singuratatea este periculoasa si are "vina" de a te instraina chiar si atunci cand iti doresti sa socializezi si nu mai stii cum.
Invata ca timpul tau este putin si ca este mai bine sa traiesti "arzand ca o torta" decat sa vegetezi.
Eu stiu ca foarte multe lucruri le stii deja dar mai multe de invatat din scoala vietii pentru a te smti bine cu tine insuti.
Cat despre o noua facultate ca profil de invatamant, nu ti-as recomanda, viata este prea scurta ca sa inveti doar o perioada lunga de timp, chiar daca invatatura te tine in forma dar mai ai nevoie si de un alt gen de actiuni decat cele "pur scolare", asa ca sa fii tu sanatos ca ai facultati destule facute si mai ai la tine si "toate facultatile mentale" asa ca, esti un om fericit, nu te canoni sa devii mereu mai bun, mai performant pentru este cat se poate de poluant pentru sanatatea ta.
Sa fii iubit si sa fii sanatos asta iti doresc eu cel mai mult pentru tine.

| Vizitiul a răspuns:

Facultatea vietii.

| mircea a răspuns:

Si crezi ca facand colectie de diplome, vei fi mai inalt in ochii tai?
Bun, ai invatat, dar ce stii sa faci practic cu ce ai invatat?

| Fredie a răspuns:

Hm.pai sa vedem. Eu as sugera una pe care nu ai facut o deja, desi inteleg ca avand atat de multe.nu mai ai tocmai nenumarate optiuni happy

| catthshshshs a răspuns:

Care sunt celelalte 3? Intreb si eu din curiozitate.

| AndutzaAndu a răspuns:

O a patra facultate?surprise
Să revenim la subiect laughing... Jurnalism? Medicină?thinking

| gabriela a răspuns:

Stiinte poitice! Fa-te senator, parlamentar...vezi ca se reduc... unicameral si maxim 300, dar cum te vad. te incadrezi! Bravo, da-i inainte!

| kytty a răspuns:

Cu 3 facultati ale tale nu esti in stare sa decizi?
dramaticsad

| nuku a răspuns:

Decat sa dai banii pe facultati mai bine distreaza- te.Cumpara 3 rame aurite ca sa iti pui cele 3 diplome pe pereti, iar cand esti obosita de atata distractie admira-le si da-ti palme ca ai pierdut timp si bani cu acele scoli ca te-ai dus turista la scoala si te-ai intors economista, jurista etc

| asya a răspuns:

Esti sigur ca le-ai numarat bine?

| albastrel a răspuns:

Ti-am spus de atatea ori sa nu mai numeri acelasi lucru de mai multe ori tongue... Exista facultate de sexologie? laughing daca da urmeaz-ohee hee

| Eff a răspuns:

Asta e cumva din categoria "sa ne laudam cu cate facultati am facut!" (probabil gen Spiru Haret &co...)?

Fa cum spune Margo ca are dreptate

| Incubus a răspuns:

Dupa celelalte trei cred ca iti mai lipseste o singura facultate:JILAVA
inteligentule

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Margo, imi cer scuze daca n-am inteles bine postarea ta, poate-mi explici ce vroiai sa spui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atitea facultati si nici o meserie! Interesant!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mg, cum ai ajuns la concluzia asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O facultate facuta, inseamna sa inveti si sa practici in continuare meseria.
Daca termini o facultate si nu practici, tot ce-ai invatat se uita, devine depasit.
Asa am ajuns la concluzia de mai sus.
Colectie de hirtii cu atent am mai auzit si la altii... dar practic, nu faceau nimic. Nu stiau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mg, sint multi oameni in ziua de azi care trec prin scoli ca gistele prin apa. Mai ales acum cind sint facultati particulare care stim ca functioneaza ca niste societati comerciale si nu ca unitati de invatamint. Sa nu-i bagam insa pe toti in aceeasi oala. Daca avem licentiati care nu stiu nici macar sa scrie corect romaneste si vorbesc de parca limba romana ar fi pentru ei limba straina si nu limba materna, nu inseamna ca sint toti puturosi si fac scoala ca Vanghelionu' Brawnian, sa aiba si ei o diploma (chiar daca nu stiu sigur ce scrie pe ea)winking E drept ca daca nu profesezi in domeniul respectiv uiti. Dar mai depinde si de domeniile despre care vorbim. Poti face foarte bine medicina si sa fii medic, deci ai si o profesie si poti sa fi facut si psihologia. As spune ca daca ai optat pentru facultati cu profil apropiat, iti foloseste. Poti face cibernetica si electronica, sau electronica si telecomunicatii. Sau chimie si mate-fizica, sau geologie si geografie, sau istorie si arheologie. S-ar numi ca ai o profesie si-ti largesti aria cunostintelor cu lucruri care-ti sint de folos inclusiv in profesia pe care ti-ai ales-o.
Margo, lucrurile sint interpretabile, depinde de formularea aleasa. Uneori alegem intentionat o anumita formulare care lasa loc de interpretari. Un exemplu elocvent ar fi VC Tudor. Este de la sine inteles de ce-l deranjeaza sa i se spuna cum am scris eu si prefera sa i se spuna CV Tudorwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dap, dar trebuie sa te zbati sa fii mereu cel mai bun happy
P. S. Pupilly92, sint acceptate ambele forme de scriere si cu "Î" din "A" si cu "Î" din "I"winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hihi, hai s-o luam asa. Daca esti curios ce ti-ar recomanda ceilalti, ti se reproseaza ca esti timpit si nu esti capabil sa decizi singur. Daca nu vrei sa afli ce ti-ar recomanda ceilalti, ti se reproseaza ca esti arogant laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ultimul raspuns era pentru Hihi, care si-ia schimbat numele in kytty, deoarece facuse remarca "Cu 3 facultati ale tale nu esti in stare sa decizi? Dramatic straight face"
Asta pentru ca si-a schimbat numele si raspunsul nu prea mai are sens daca nu se stie cui ii este adtesatwinking

| Pupily92 a răspuns:

Mai bine stai acasa.si-asa in RO nu-ti va folosi la nimic :-J

totusi, poti sa dai la drept sau la turism.sau ceva inginerie.

| Pupily92 a răspuns:

Atatea facultati si nu stie ca in mijlocul cuvantului se foloseste â, iar la inceputul si sfarsitul cuvantului se foloseste î.
eu nu scriu cu diacritice pentru ca nu pot scrie la fel de repede. dar macar poti sa pui a inloc de â, si i inloc de î.winking