| IIIx333III a întrebat:

Vreau sa fac o carte. O voi face in Microsoft Word 2007, dar o voi scrie si pe hartie. Stiti cumva cum as putea sa o public? Ar fi un vis implinit daca ar fi la o editura, dar nu am bani multisad. Cartea va fi despre o poveste de dragoste adevarata, povestea mea, doar ca voi schimba numele. Ce idei imi dati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua posibilitati de publicare. 1.Trimiti manuscrisul la mai multe edituri si poate una o retine si o publica. 2. O publici pe cheltuiala ta, ia legatura cu o tipografie si vezi daca iti permiti sa achiti costul de publicare. O mai poti aduce la cunostinta publicului si postand-o pe internet. Succes si numai bine!

4 răspunsuri:
| bybyana21 a răspuns:

Hehe. Esti la fel ca mine, doar ca tata are o editura (desigur nu te gandi la o editura imensa, ca teora) si, cum a vazut ca am talent literar, mi-a zis ca ma va ajuta neconditionat.
Ar fi frumos sa vorbim odata pe mess, poate mai impartasim niste idei, expresii, eu sunt mai buna la expresii si actiunea in sine big grin.

| 0000anonim0000 a răspuns:

Incearca sa o trimiti la un concurs de creatie literara, nu trebuie sa fie mare chestie d.p.d.v. al continutului, ci al mesajului(bine, ca trebuie sa folosesti un limbaj formal, si nu unul colocvial). Stiu sigur sigur ca sunt unele concursuri care au ca "premii" publicarea intr-o revista de literatura, si asa te alegi cu un debut literar(din cate stiu, se pune si se cheama debut literar). O alta optiune ar fi sa o scrii in format electronic si sa cauti pe internet ceva gen "promotor" pentru. tinere talente in literatura sau o fundatie, ceva. Orice ar fi de folos. Singurele dezavantaje pana acum ar fi limita de pagini. Ai putea incerca sa o scrii si sa vorbesti cu prieteni, rude. cineva care ar avea cunostinte despre o tipografie de"cartier" care nu ar avea doar un xerox, si ar fi mai ieftin, ci un editor si ar putea sa o inregistreze ca pe o carte, cu ISBN si asa mai departe. Ai mai putea sa o faci, copertata, tot la o tipografie, dar intr-un numar limitat, fara ISBN, doar ca pe o carte, si atat, si o poti imparti la lume(prieteni, rude etc.) si daca ei o arata mai departe si tot asa, poate ajunge pe mainile cui trebuie si o sa fie publicata in mai multe exemplare. Dar pana atunci incearca sa gasesti ceva original, nu folosi cliseuri, si incearca sa te distantezi de fictiune, sa fie cat mai reala povestea.
Spor la scris! happy Sper sa te fi ajutat. macar putin

| Gabi1335 a răspuns:

Sa stai cuminte

| Anakin_4686 a răspuns:

Costa foarte foarte foarte mult sa publici o carte. A vrut si profesoara mea de romana dar pana la urma nu a mai facut pentru ca o costa foarte mult.