| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Vreau sa fac o facultate de litere in Cluj.As vrea sa fac limba japoneza dar nu ca sa devin profesor ci pentru traducator.Si nu stiu ce trebuie facut ca am auzit ca nu se poate face direct romana-japoneza ci trebuie si o alta limba.Mentionez ca stiu la perfectie romana si maghiar si foarte bine engleza(desi mai sunt cuvinte pe care nu le stiu). Vreau sa ma lamureasca cineva cum ii admiterea la facultate sau ce trebuie sa fac sa ajung sa invat limba japoneza de la inceput acolo la facultate.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pentru limbile straine care nu sunt cele uzuale, de circulatie internationala, cum e si japoneza, admiterea la facultate se face printr-o limba de circulatie internationala la alegere (franceza, engleza, germana). Asta pentru ca nu se invata japoneza, sau chineza, sau araba in mod curent sa poti da examen de admitere pe limba respectiva. Deci tu daca vrei sa faci romana-japoneza, te inscrii la facultate pe locurile de japoneza dar o sa dai examen din materia de limba engleza iar japoneza o sa incepi sa o inveti de la zero in facultate.

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Ar fi prea simplu si prea sigur sa intrebi direct la secretariat? Au website si date de contact.