| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Vreau sa imi dati toate facultatile de aici din tara(sau si din strainatate)cu profil de limbi straine la limba japoneza. Vreau in iarna asta sa aplic la mai multe dintre ele.Media din clasa a 9-a este de 9, 70, din a 10-a 9, 13 si din a 11-a 9, 68.Anul asta o sa incerc sa scot o medie de peste 9. O sa incerc sa scot nota mare la BAC dar nu pot sa promit nimica.Profilul actual la care sunt este tot de limbi straine.Asa ca vreau sa aplic la mai multe facultati iar prin iunie poate am sansa sa aleg ceva care sa imi fie convenabil.

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vrei? Poate vrei sa inveti si sa te exprimi cat de cat omeneste. Adica sa folosesti "te/va rog", "multumesc".
Si poate mai vrei sa inveti sa folosesti mai intai Google (e un motor de cautare!) si, abia dupa ce epuizezi toate posibilitatile pe care ti le ofera, sa "vrei" aici.

| LNK a răspuns (pentru ardnaxur1961):

E prea mult sa mai fie si respectuos/respectuoasa. Cand vor, vor. rolling eyes
Doar e mult mai usor sa intrebi decat sa dai un search pe Google...

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru ardnaxur1961):

Si daca google e un motor de cautare atunci pentru ce s-a facut TPU-ul. Poate nu vreau sa mai caut daca poate sa ma ajute altcineva.Iar multumesc zic persoanei care a reusit sa ma ajute.N-ai decat sa te duci sa iti educi familia si prietenii sa zica "te rog frumos".Am zis exact ce imi trebuie si gata.In loc sa iti pierzi timpul sa imi tii mie morala mai bine ma ajuta-i sa gasesc ce imi trebuie si primeai funda.Va-ti trezit toti peste noapte critici si mari gramaticieni.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru LNK):

Exact.Poate ati vrea sa va ling in fund sau poate sa va trimit o pizza ca sa primesc un amarat de raspuns de la cineva care se pricepe.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Sfat: cauta o facultate din strainatate ca, in Romania, nu intri in veci la Litere la halul in care scrii romaneste! Mai invata! Ai foarte multe de invatat, in multe domenii.

| LNK a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Ai putea sa incerci.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru ardnaxur1961):

Eu nu ma dau mare ca stiu romana sau nu.Dar daca tot esti asa tare si te pricepi bine la roamana sa stii ca la tastatura sau inventat diacriticile pe care vad ca nu le folosesti.(stii cum ii aia ca "prostu striga, prostu!")

| fdhgcvnb a răspuns:

Um,incearca Edmundo.De obicei vin prin licee si prezinta, insa acum nu stiu daca peste tot.Intra pe site si vezi-dar ei au date numai despre facultati din strainatate, si daca te hotarasti sa aplici, te va indruma un consilier moca.Scuzati argoul.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru fdhgcvnb):

Ma bucur ca spre deosebire de ceilalti ai incercat sa ma ajuti cu ceva. Daca nu primesc un raspuns mai bun o sa fac cum mi-ai scris tu si iti dau si funa.Multumesc!