| Bogdan_9316 a întrebat:

Vreau sa ma duc in legiunea straina la 18 ani, cine a fost acolo... Esti mai bind vazut daca vii de acolo...
Funda! Si pt ce te pregatesti acolo...

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legiunea străină (franceză Légion étrangère) este o unitate a Armatei Franceze, care a fost întemeiată pe data de 9 martie 1831 printr-un decret dat de Ludovic-Filip al Franței. A fost creată pentru voluntarii străini care, după Revoluția franceză din iulie 1830, nu mai aveau voie să se înscrie în armata franceză. Voluntarii străini sunt conduși de ofițeri francezi, iar astăzi sunt acceptați și cetățeni ai Republicii Franceze, care în prezent formează 24% din numărul total de recruți. Legiunea are la ora actuală (2009) în jur de 7.700 de soldați iar sediul este la Aubagne.
Mai citeste si pe aici: http://www.cancan.ro/......eptat.html
De impresionat pe cine vrei sa impresionezi? Poate fetele ca in rest cu ce sa fii vazut mai bine? Doar daca reusesti sa stai in legiune pana la pensie. Atunci da. Vii cu o pensie de cateva mii de euro si apoi poti sa-ti deschizi o afacere.

| johnnny123 a răspuns:

Nu am sa inteleg niciodata procesul asta de (ne)gandire care pare foarte raspandit in randul tinerilor de astazi:

"Vreau sa fac cutare lucru, dar nu am nici cea mai vaga idee cu ce se mananca"

Daca nu stii nimic despre Legiunea Straina, de ce vrei sa mergi acolo?
Sau ai impresia ca ajungi acolo si peste noapte te transformi miraculos intr-un Rambo-milionar?

Pentru a lua o decizie de genul asta, trebuie mai intai sa studiezi foarte serios problema. Sa afli tot ce implica, apoi sa te auto-evaluezi foarte sincer si sa te gandesti care sunt sansele sa rezisti antrenamentelor de acolo.

Spuneai intr-o alta intrebare ca nu poti sa faci nici 20 de flotari. Cum vei rezista la un mars fortat de 200 km cu tot echipamentul de lupta pe tine?

Sau la o alergare de 20km pe burta goala, dupa trei ore de somn?

Inainte de a lua decizia sa pleci in Legiunea Straina, fa un mic test: ia un rucsac de 10 kg in spate, si incearca sa alergi un kilometru. La final vezi cat de obosit esti, apoi inmulteste senzatia cu 20 si vei afla cam cat de obosit vei fi dupa numai o zi in Legiune.
Apoi inmulteste cu 120, pentru ca atatea zile dureaza numai perioada de proba.