| alesia71711 a întrebat:

Vreau să mă fac notar pe viitor, dar nu sunt sigură încă ce profil la liceu îmi doresc.Am auzit ca pentru acest job ai nevoie să studiezi la facultatea de drept.As vrea ca profilul pe care îl voi alege sa aibă cat de cat legătură cu ceea ce voi face la facultate sau măcar să ma ajute puțin pentru început.Unele persoane zic ca cel mai potrivit profil ar fi științe sociale pentru această meserie,dar altele spun ca este un profil slab din care nu înveți mai nimic.Optiunile mele sunt:filologie,științe sociale sau științe ale naturii.Zvonurile de tipul,, profilul științe sociale nu e bun deloc" m-au făcut să îmi pun întrebări dacă mai are rost ca acest profil să fie unul dintre opțiunile mele. Facultatea de drept ar fi cea mai potrivită pentru această meserie? Ce profil m-ar ajuta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Filologie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic filologia este suficienta pentru asa ceva... nu ai nevoie nivi de stiinte sociale nici de cele ale naturii.

Cat despre profile, nu exista profil slab sau nu. Exista licee slabe sau bune. Exista profesori slabi sau buni, exista elevi slabi sau buni.

| MistarGoGu a răspuns:

Nu prea contează! Ai nevoie și de logica la Drept NU DOAR de " vorbăraie "!
Ca faci uman sau real nu contează! Sa iei note decente la BAC! TE saturi de vorbit la Drept!