| madsworldyo a întrebat:

Vreau sa raman in Romania si mai am un an pana la bac, totusi nu stiu la ce facultate sa merg si ce sa fac in continuare sa am un salariu bun direct cum termin facultatea. de altfel, nu ma pricep la stiinte exacte. aveti ideihappy?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar Academiile Militare si de Politie ofera contract de munca pe 5 ani, imediat cum ai terminat, iar salariu este pe masura gradului.

Nici o alta facultate din tara nu vine cu loc de munca asigurat si nici cu salariu mare, pentru ca esti incepator si indiferent ca faci masterat, doctorat sau doar licenta, tot 2000-2500 lei primesti la inceput, conform ofertei companiei care te angajeaza, asta dupa ce participi de interviuri de angajare, evidnet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa iti dea nimeni un salariu bun din prima decat daca poate te angajezi prin IT

| StoicAnalysis a răspuns:

Salariu "bun" il iei din prima doar daca te angajezi undeva la stat. La firme private, trebuie sa ai experienta de munca minim 2-3 ani si o facultate terminata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai si tu niste aptitudini? Orice facultate e ok? Du-te la drept acolo faci cei mai multi bani sau la Poli dar la Poli nu intri fara stiinte exacte asa ca du-te la Drept dar nu la stat la privat ca e mai usor sa intrii. In general daca nu prea esti bun la stiinte si nu ai nicio pasiune in general incearca pe partea asta de facultati private ca sa ai multe sanse sau optiuni.

| Ellinaa a răspuns:

Ca sa ramai în România și sa faci bani frumoși iti trebuie pile sau funcție înaltă, sugestia mea este sa dai la facultate ori sa pleci în străinătate