| MyShadow a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce face un copywrite si cam cat de bine sa plateste? E o meserie care te oboseste? Spuneti-mi tot ce stiti!

Funda

Răspuns Câştigător
| Liviu_2019 a răspuns:

Se ocupa cu scrierea textelor publicitare din reclame TV, online si print. E un job, nu as numi-o meserie.
Trebuie sa fii foarte creativ pentru asa ceva sa ai 100 de idei pe minut.
Salariul la inceput nu este mare. Oricum trebuie sa o iei mai de jos sa zic asa sa scrii articole, sa te ocupi de administrarea unor conturi de social media pentru companii, bloguri si dupa aia poti sa ai pretentii, aspiratii pentru un post de copywriter.

| MyShadow explică (pentru Liviu_2019):

Si ce facultate trebuie sa fac?

| Liviu_2019 a răspuns (pentru MyShadow):

Marketing, dar la noi in Romania nu se face copywriting mai deloc. Stiu ca e un master la SNSPA care se numeste Publicitate si comunicare parca si mai e un master la Universitate care se numeste Expertiza in publicitate si acolo se face cat de cat sa zic la un nivel mediu. Dar mai intai iti recomand sa faci o facultate un ciclu de licenta la o facultate fie ASE fie Universitatea Bucuresti sau dc stii tu alta universitate mai buna te duci acolo, dupa cum crezi tu.

4 răspunsuri:
| Liviu_2019 a răspuns:

Am uitat sa precizez ca poti sa faci scoala de arta si asta e potrivita pentru copywriter dar chestia e ca nu faci si materii de marketing ceea ce e un mare minus. Intr-un fel sau altul trebuie sa le combini pe amandoua.

| Nicolae_Ciofu_1976 a răspuns:

Cred ca gasesti aici http://bit.ly/NoUtw6R