| AlexandrulS a întrebat:

Vreau sa stiu si eu daca plec in America se pune bac-ul? Adica stiu ca acolo nu exista bacalaureat si de asta intrebam. Va rog sa raspunda cineva care are cunostinta de cauza.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

In SUA nu se pune bacul romanesc, trebuie sa dai SATul - un examen al lor echivalent dar mult mai usor decat bacul nostru, din mai putine materii. Iti poti alege daca dai doar SATul general (engleza si matematica) sau dai si SAT II (parca asa se numea), specializat. Daca pleci la studii la facultate, uita-te pe site-ul universitatii ce scor trebuie sa ai la SAT ca sa intri, pentru ca nu este un examen de tipul admis/respins ci ai un anumit scor si fiecare universitate isi fixeaza cerintele proprii. Fii atent la cerinte, ca daca mergi la un Community College (deci nu universitate), s-ar putea sa nu fie obligatoriu sa ai SATul. aca vrei sa iti dai acest examen, in Romania gasesti detalii despre inscriere si pregatire (inclusiv exercitii) pe site-ul https://www.collegeboard.org/ Mult succes!

| AlexandrulS explică (pentru diaac):

Daca ar fi SAT doar examenul asta. cred ca ar avea si romanii un viitor.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Studiile europene se convalideaza in EE.UU daca nu e bac se asimileaza bacul tau cu ce au ei pentru admiterea la facultate. Dupa ce se termina liceul acolo americanii trebuie sa sustina o proba inainte de facultate nu e chiar asa mura in gura iar tie ti s-ar convalida bacul cu proba lor.

| diaac a răspuns:

De fapt, acum m-am uitat din nou pe College Board si nu este doar pentru Romania in mod special. Parca ei organizau totusi si la noi examenele SAT. L-am dat si eu acum multi ani, nu mai tin minte bine dar gasesti resurse utile pe site.

| Ag30Fdr4g0nz a răspuns:

Uita de scoala ce ai facut-o aici, e 0 barat pentru ei. O iei de la 0 cu scoala daca te duci in SUA, altfel intorci hamburgeri toata viata ta.