| elena1919 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu mai multe despre jobul ca "stewardessa"sau insotitor de bord. Daca cineva are vreo ruda sau este mai informat ca mine.Sunt fel si fel de chestii pe net, dar as vrea sa stiu mai concret.de la cunoscatori happymersi frumos.astept raspunsuri

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

N-as putea sa-ti spun. Stiu ca scoala nr 1 in materie de pregatit stewardese si apoi plasari la diverse companii, cu un salar de inceput de minim 6-700 de euro e ''Scoala de Stewardese Baneasa'' (am prietene care au frecventat acolo si de asta stiu detalii referitoare la job-ul acesta). Trebuie sa aiba un site. Cauta acolo si sunt convins ca vei gasi ceea ce te intereseazahappy

6 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

E relativ simplu. Trebuie sa urmezi un curs de calificare (ca si un atestat). De fapt, e mai degraba un curs de formare pentru ca tine in medie in jur de 6 luni de zile. Atentie, sa stii ca pentru a aplica la asa ceva ai nevoie de un CV bunicel (liceu, facultate terminate, macar 2 limbi straine pe care sa le stapanesti decent). Dupa acest curs de formare, in functie de CV-ul tau poti fi angajata de o companie de zbor sau nu. Multi cred ca e usor sa devii insotitor de zobr dar realitatea nu-i tocmai asa, tocmai din cauza faptului ca salariul e mare si facilitatile foarte bune. Stiu ca un astfel de curs exista la Bucuresti, nu stiu in ce alte orase romanesti mai exista.

| elena1919 explică (pentru TheAce):

Pffsadneaparat doua limbi? stiu engleza foarte bine... daca va trebui o sa ma apuc si de alta.sadoricum merci de raspuns.o sa ma m, ai gandesc.

| TheAce a răspuns:

Acum depinde. Daca vrei pentru o comanie aeriana de genu Lufthansa atunci da. Depinde pentru ce optezi. la Tarom de exemplu cred ca e destul sa stii engleza asa cum la wizz air e destul sa stii italiana. Treburile astea difera de la angajator la angajator.happy

| elena1919 explică (pentru TheAce):

Stii cumva cam cat costa cursurile?

| GabiiHaș a răspuns:

Gandeste-te bine, vei fi mereu cu capul in nori[scuze dar nu stiam ce sa raspund]

| elena1919 explică (pentru GabiiHaș):

Ma.ma bucur ca macar ai citit intrebarea.da.un raspuns "inteligent"laughing:*