| Wulf a întrebat:

Vreau sa urmez cariera de psiholog, dar nu stiu cate tipuri de psihologi exista si care sunt cei mai bine platiti, din cate stiu, nu se castiga mult, dar mie asta mi-ar placea sa fac, din cate m-i s-a spus de la ceilalti, logica e punctul meu forte, si imi place sa vad ca pot schimba oameni, ajutandu-i sa se implineasca pe plan profesional si individual.

1 răspuns:
| Madelinee a răspuns:

Bună! Sunt 5 categorii mari și late ale psihologiei ( din câte știu eu )
psihoterapeut
psihologul muncii
psiholog criminalist
psiholog clinician
psiholog școlar
Din punctul meu de vedere cel mai bine câștigă psihologul criminalist.
Nu se câștigă foarte bine, la stat 700 lei. Dacă faci un cabinet particular merge mai bine din punct de vedere financiar, dar lumea din ziua de azi nu vine la psiholog deoarece zic că nu au nimic și confundă pishologul cu psihiatrul. Nu contează neapărat cât se câștigă, dar e păcat pierzi niște ani din viață și să faci foame după. Și eu am vrut psiholog, dar vreau să dau la medicină ( ștințele naturii) eu încă fiind la gimnaziu. Și un sfat, trebuie să ai experință de viață să știi să îți dai seama de om totuși nu trebuie să fii paralel cu meseria asta dacă vrei să dai. Sper că te-am ajutat!