| uNu_2249 a întrebat:

Vreau si eu mai multe informatii despre,, Facultatea de stiinte politice".
De toate felurile, cat mai multe, multumesc!

Răspuns Câştigător
| MissSunshine_9230 a răspuns:

Pai acum depinde la ce vrei sa dai. Eu sunt la Stiinte Politice la Universitatea Bucuresti si e diferita de SNSPA. In orice caz daca vrei la stiinte politice trebuie sa: iti placa sa citesti foarte mult (deoarece eu in 3 ani am citit cat cites altii in 12 :) ), sa ai o oarecare inclinatie spre filosofie, istorie; sa te descurci binisor in cazul discutiilor libere cu profesorii (aici se pune destul de mult accentul pe exprimare si pe modalitatea de a-ti ordona ideile si de a convinge pe cineva de valabilitatea lor). Daca te hotarasti sa vii la Universitatea Bucuresti trebuie sa ai in vedere faptul ca unii profesori de care toata lumea se teme (gen Avramescu, Preda, Otoiu) nu sunt chiar atat de naspa. Ei vor doar sa inveti - daca inveti si respecti cerintele cursului te trec. In ceea ce priveste admiterea si aceasta difera de la facultate la facultate dar poti sa te uiti pe site (www.fspub.ro) ca sa vezi ce ti se cere. Cursurile sunt unele mai plictisitoare (la mine a fost Statistica) si aletele foarte interesante (Risc socio-politic si gandire critica, Sistemul judiciar romanesc, Praxeologia relatiilor internationale etc.). Eu iti recomand sa citesti cateva carti din urmatoarele lucrari fundamentale pentru stiinta politica inainte sa dai aici si sa vezi daca iti plac si daca intelegi ceva din ele (pentru ca o sa te lovesti de ele tot timpul in 3 ani de facultate). Nu te astepta sa intelegi tot pentru ca asta se intampla, de obicei dupa 2-3 ani de facultate :) - Platon,,Republica", Aristotel,,Politica",,,Etica Nicomahica", J.S. Mill -,,Despre libertate", Karl Marx -,,Manifestul partidului comunist", Marchizul de Custine -,, Scrisori din Rusia", Machiavelli -,, Principele". Poti sa mai citesti, de asemenea carti de Bobbio, Sartori, Catalin Avramescu, Daniel Barbu sau Cristian Preda. Pe www.fspub.ro gasesti la sectiunea cursuri 2010-2011 si cateva fise de curs peste care te poti uita ca sa iti faci o idee despre cum decurge un curs.
BAFTA!

1 răspuns:
| cccp a răspuns:

Cursurile: plictisitoare și inutile
Perspectivele de angajare: aproape inexistente
Sfatul meu: mai bine înscrie-te la Drept, la ASE sau la orice alta facultate în care poți învăța ceva cu adevărat util