| Geanny a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cum se mai intra la facultatea de medicina in ziua de azi? Adica pe baza de examen, pe baza dosarului? Examenul la ce materii se da si daca m-ar putea ajuta cineva cu ex de subiecte ceva...nu stiu... sa-mi afc o idee. astept raspunsuri de la cei in masura. Va multumesc mult mult tuturor!

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

In principiu, la Medicina se intra cu o medie compusa din media la BAC + media anilor de liceu + nota la testul grila (care se da la una din disciplinele: biologie cls a XI-a, chimie, fizica, la alegere). Totusi, difera de la o facultate la alta procentele. Ex. la UMF Iasi: 20% media la BAC + 40% media anilor de liceu + 40% nota la testul grila la Biologie cls a XI-a sau media multianuala la chimie. Pt. alte facultati, vezi aceste link-uri:
http://www.umfcluj.ro/......011%20pdf. pdf
http://www.umf.ro/index.php/ro/admitere/admitere-2010.html
http://www.umft.ro/newpage/admitere/admitere_2010.htm
http://www.umfcv.ro/files/r/e/Regulament%20admitere%20final.pdf
http://www.studentie.ro/teste/Test-de-biologie---admitere-medicina-2120

4 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Depinde de localitatea in care doresti sa te inscrii, in sensul ca va trebui sa iei legatura cu secretariatul facultatii si sa afli cum intri in posesia testelor grila specifice fiecarei facultati. Testele sunt la fizica, chimie sau biologie. Tu va trebui sa alegi una dintre materii la care sa dai examenul, ceea ce nu inseamna insa ca celelalte doua nu-ti vor trebui daca vei intra. Este cazul sa te pregatesti din timp la toate foarte bine. Examenul se va da numai din acele teste, de aceea, daca le inveti la perfectie, nu ai cum sa nu intri. Vreau sa spun ca este inutil sa dai banii pe altfel de meditatii. Sunt profesori care nu spun adevarul deoarece au alt interes. Cea mai usoara de memorat ar fi biologia, insa, repet, tine cont ca in facultate iti va trebui enorm de multa chimie si fizica. Este o alegere care implica totusi responsabilitate. Mult succes!

| PinkTerror a răspuns:

In primul rand examenele se dau la chimie fizica si biologie.

plus este vorba de examene, dar sunt persoane care se pregatesc timp de 3-4-5 ani cu meditati si etc si nu stiu daca vor intra... facultatea de medicina nu este o facultate pe care sa o alegi pe ultima suta de metri.

dar iti urez noroc si daca vrei mai multe informatii astept mesajwinking

| PinkTerror a răspuns:

@emanuellex... eu i-am spus ca sa fie pregatita de facultate nu de examenul de admitere...
si sincer daca vrea sa intre la buget... e cam greu daca e intr-a 12 sau chiar si a 11...

parerea mea oricum ideea e sa :

HAVE FUN big grin

| hax0r a răspuns:

Uite o idee traznita: ai putea suna la secretariatul facultatii sa intrebi. dar nu ma lua in seama tind sa exagerez cand nu consum litri de alcool. totusi ceva imi spune ca nu vei intra.