| XDead a întrebat:

Well. stiu ca poate o sa sune cam aiurea. dar oscilez intre 2 chestii si nu stiu pe care s-o aleg. arhitectura sau programarea? Ambele le gasesc atractive si pot spune ca le-as face de placere, dar nu stiu pe care s-o aleg. spre care sa ma indrept? Cine e in domeniu/stie cu ce se mananca fiecare si are idei/impresii de impartasit il rog sa o faca. Am facut si meditatii la arhitectura deci stiu cum sta treaba, am mai stat de vorba cu studeti. sunt doar nehotarata in a alege ceva. Vreau mai multe idei/incurajari spre fiecare pentru a stii mai bine cum sta treaba. Multumesc.

7 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Indiferent ca esti atrasa de amandoua domeniile, tot e unul care iti face mai mult cu ochiul. Alege-o p-aia. Amandoua domeniile sunt bine platite, nu usoare. Trebuie sa fi bun ca sa te faci remarcat, trebuie sa aduci ceva nou.

| XDead explică (pentru Minks):

Stiu, si sunt constienta de asta. de aceea e atat de greu sa aleg, pentru ca amandoua imi pot oferi multe si amandoua imi fac cu ochiul cum spuneai tu. De altfel stiu si ca ambele domenii sunt grele, n-a spus nimeni nimic de usor. dar daca tot ma apuc sa muncesc vreau sa merite. nu sa intru in facultate si sa nu fac fata, sau sa-mi doresc sa-l fi ales pe celalalt.

| Minks a răspuns (pentru XDead):

Nu vreau sa te dezamagesc, dar putini tineri (suna ca si cum eu as fi vreun batranel), ajung sa profeseze exact pe domeniul ce l-au studiat. Vezi, traim vremuri relativ grele, sistemul de invatamant e asa cum e, banul primeaza peste tot, la fel si relatiile. Angajari se fac pe pile, deja nivelul de pregatire nu mai conteaza. Nu vreau, repet, sa te dezamagesc, tot ce pot sa iti spun e sa ai incredere in tine si sa iti urmezi visul, sau visele! happy

| XDead explică (pentru Minks):

Stiu perfect ce zici, chiar daca n-ai crede. Insa daca te ridici deasupra astepariilor si cu munca depusa si harul pe care-l ai e imposibil sa nu gasesti de munca in domeniul tau. Si nu vorbesc de Romania, exista de munca peste tot in lume. Nu-i o dezamagire faptul ca stiu in ce tara mizerabila traim, e o dezamagire ca pot sa fac ceva sa plec de aici si eu nu stiu ce. Multumesc frumos pentru raspunsuri.

| MitroKta a răspuns:

Cred depinde de modul in care te vezi peste vreo 10- 15 ani. Ambele profesii tin de munca la birou. Trebuie sa tii cont si ca facultatea de arhitectura dureaza vreo 5 ani, pe cand la programare 3/4. Dar trebuie sa te hotarasti odata cu privire la un domeniu altfel o sa intri pana la urma la una din facultati si iti va parea rau ca n-ai ales-o pe cealalta.

| XDead explică (pentru MitroKta):

Tocmai la asta imi e frica sa nu ajung, sa intru la una si sa mi-se para greu si sa ma gandesc ca ar fi fost bine s-o aleg pe cealalta. Amandoua sunt creative si nu tin neaparat de munca la birou, trebuie sa ai inventivitate, de care nu duc lipsa din cate am auzit. As putea vorbi mult timp despre amandoua pentru ca-mi plac, dar vreau sa gasesc ceva ce una are si cealalta nu. si nu gasesc

| MitroKta a răspuns (pentru XDead):

Amandoua au o latura a creativitatii. Dar arhitectura e mai artistica si nu vei sta toata ziua cu nasul in computer, vei iesi pe teren etc. Insa cu programarea cred ca iesi mai repede 'pe bani'. Adica, una e sa proiectezi o casa si alta e sa dezvolti o aplicatie, sau sa faci o pagina de net. Nu e neaparat nevoie sa te cunoasca oamenii. Ca arhitect de obicei esti pe cont propriu, ca programator te poti angaja. Se gasesc comparative daca privesti in profunzime.