| Mariela_1621 a întrebat:

Ajutor! Am vrut sa ud un ghiveci de pe un televizor si din greseala am turnat prea multa apa si a curs pe tv care era pornit in acel moment si a facut un sunet asa ca un fel de tiuit si apoi parca o flama si s-a stins iar acum iese fum. Ce credeti ca ar putea fi? straight face Nu vreau sa cad eu de vina daca va exploda sad

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

In primul rand, evita sa mai pui ghivece pe televizor! Nu atiu, gaseste-i un alt loc! Nu este bine sa faci asta, tocmai pentru ca se poate intampla sa versi apa pe el.Doamne fereste, puteai sa patesti si tu ceva.Slava Domnului ca nu ai patit nimic! In al doilea rand, deconeceaza-l urgent de la priza! In al treilea rand, du-l la un specialist in reparat televizoare, poate ca totusi poate sa faca ceva!

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E bine ca nu a explodat. Ca daca explodeaza ecranul, nu e cine stie cit de periculos, insa zgomotul e infernal, te sperie urit de tot.
Invata un lucru in viata asta cu privire la electrocasnice: tine-le cit mai departe de apa. Sau apa de ele.
Cu TV-ul nu ai altceva de facut decit sa il duci la reparat. Dupa cum ai zis, e o problema serioasa, din cite stiu eu. Se pare ca apa a ajuns la contacte si a facut un scurtcircuit. Adesea scurtcircuitul e fatal pentru un aparat. E ca si starea de coma grava la oameni.
Vina e si nu e a ta. E a ta pentru ca ai dat cu apa pe TV din neatentie. Nu e vina ta, in cazul in care altcineva a hotarit ca acel ghiveci sa stea acolo (e vina lui/ei). Vina lui/ei e mai mare, pentru ca oricum planta trebuia udata, si exista mereu acest risc de a curge pe linga in TV. Din cite stiu, nu se pun flori sau alte plante care necesita apa pe linga vreun aparat electric.
Sper ca nu a fost un TV de ultima generatie, care s afi costat scump, altfel realizez ce se va intimpla cind se va afla ce ai reusit sa faci...

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai udat artistii! Pai se poate? Pune repede foenul in priza si ususca-i! Vai, vai, vai, ce neglijenta esti!

| emy a răspuns:

Mult succes si multa atentie pe viitor! Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau! Ceea ce ti-am spus, ti-am spus pentru binele tau, pentru siguranta ta.

| emy a răspuns:

Am uitat sa-ti zic:daca Doamne fereste! ia foc, poti sa arunci cu apa(dupa ce l-ai deconectat de la curent). Nu conteaza daca el se strica.Important este sa nu-ti ia foc si casa

| emy a răspuns:

Ce usor ne este unora sa-i judecam pe ceilalti! Oare noi nu gresim niciodata? Suntem perfecti? De ce nu incercam sa ne intelegem unii pe altii si sa ne ajutam si nu sa facem ceea ce este cel mai usor cu putinta:sa ne judecam si sa ne criticam unii pe altii?

| Angel0 a răspuns:

Acum ceva ani reparam televizoare. E un cosmar sa repari asa ceva.Nu are un singur defect are mai multe in zone diferite. Apa a luat tensiune mare sau foarte mare exemplu 2000 V (focalizarea ) si a dus-o la componente care lucreaza cu tensiuni f mici exemplu 5v circuite integrate.Nu cred ca mai poate fi reparat convenabil

| silvio a răspuns:

Deci... a explodat sau nu? laughing
De-aia s-au inventat LCD-urile, ca sa nu mai poti pune ghiveciul pe ele! big grin

| stefan31 a răspuns:

Buna, pai asta inseamna ca ti s-a ars televizorul si trebuie sa il schimbi, dar mai bine ai apela la specialisti.Succes!

| madia a răspuns:

Alta data sa pui ghiveciul pe uniatea de calculator!batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal trebuia sa sara in aer, sa explodeze si sa te faca muci! De ce? Nu meriti sa traiesti in lumea asta, daca nu ai aflat pina acum " faza " cu curentul electric si nu sti cum se foloseste un obiect electrocasnic. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti gresim in viata dar mai suntem si rai ca cel mai usor si repede e sa criticam pe alti

| Ochiialbastrii a răspuns:

Eu stiam ca ghiveciul se pune pe pervaz sau in alta parte dar nu pe televizor laughing
da in finee oh go on

| Lllllllllll a răspuns:

Nu mai pune nici un ghiveci pe televizor. (pe televizor e bine sa stea doar telecomanda )
Cand de tv, ar fi bine sa-l duci la reparat.

Succes!

| blonduu a răspuns:

Poti sa dai vina pe mine daca vrei.nu ma supar

| ady_7524 a răspuns:

Sa ars, ai face bine sa mergi la un specialist! nu are cine stie ce,,,, s-a ars o rezistenta,,,,, si ai si tu mai multa grija pe unde torni apa!

| Nistick a răspuns:

Cheama preotul... si condul spre ultimu drumwinking