| ClaudeliaBF a întrebat:

Ajutor!
Sora mea a spart un termometru in cratita
ce sa facem?
este grav?
plizz. ajutor

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu faceti nimic special, doar sa nu mancati din mancarea care era in acea cratita. Nu de alta, dar s-ar putea sa mai fi ramas cioburi.
Termometrul cu mercur este usor de recunoscut, dupa culoarea argintie a lichidului din interior. De obicei termometrele pentru masurarea febrei mai sunt cu mercur, cele pentru temperatura aerului sunt de obicei cu alcool, lichidul avand culoarea rosie.
Chiar daca este vorba de mercur, stai linistita, intoxicatia nu apare la cantitatea infima dintr-un singur termometru, decat poate daca il prizezi pe nas.
Tuturor disperatilor de aici: fata a avut mercur in casa si pana acum, ca nu tinea termometrul inchis intr-un recipient cu plumb. Termometrul si continutul sau nu sunt radioactive si nici in cosurile de gunoi din spitale nu vei gasi astfel de deseuri, semnul respectiv referindu-se la un risc microbiologic.

9 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Daca termometrul era cu mercur, e foarte periculos. Mercurul este letal daca este inghitit. Este toxic si trece rapid din stomac in sange. Daca vi se face rau (diaree) mergeti la urgente, exista tratament. E bine de stiut ca si cu tratament, diareea este cronica si tine ani de zile. Incercati sa folositi manusi cand manipulati cratita. Nu stiu ce sa va recomand, sa o spalati sau sa o aruncati, e riscant oricum. Daca o aruncati, aveti grija unde anume. Stii cosurile de gunoi din spital marcate cu semnul "radioactiv"? Aveti grija.

| Seby90 a răspuns:

Probabil era cu alcool.

| traveler a răspuns:

Da daca este cu mercur,este deosebit de toxic! Aruncati totul intr-o punga si apoi totul la gunoi, Spalati cratita cu MULTA APA, SA NU BETI ATUNCI APA, sa nu riscati a inghiti accidental mercur, curatati bine ghiuveta si tot ce sa atins accidental din cioburile de la el.

| Razvanp69 a răspuns:

Spala bine cratita aia da nu pune mana pe burete lasa sa curga apa pe ea ca chiar destul de periculor mercurul ala. Se poate face si cancer de piele de la el. Deci incearca sa nu il atingi.
PS: nu te panica acum daca ai pus un deget sau l-ai atins asa putin. Daca te joci cu el adica daca il tii in palma atunci e gravwinking

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Aveti grija...este toxic

| 01rukia01 a răspuns:

Sa nu atingi mercurul din el ca e foarte toxic pentru piele
spala foarte bine cratita
nu e grav, am spart si eu unullaughing)))

| carla2013 a răspuns:

Da este foarte grav, deoarece daca mercurul scapa poate intra in organism.Ai grija! sad

| valentina1610 a răspuns:

Este nasol pentru ca este posibil sa ai mercur in casa. mercurul este toxic... evita zona pe cat posibil si cheama un adult. funda?

| Mikaaaaa a răspuns:

Da este. Termometrul are mercur in el.