| motanu a întrebat:

Am acasa un ficus si cand il ud pe pamant are nsite viermisori mici ce se misca.cine imi poate spune ce este aia si cum se trateaza?

4 răspunsuri:
| tee a răspuns:

Nu iti face probleme. Nu trebuie sa schimbi pamantul. Acei purici apar datorita umezelii ridicate. Daca il uzi mai rar, adica lasi sa se usuce pamantul la suprafata o sa dispara si acei purici. Si eu am asa ceva la unele flori, dar ii las in pace, nu ma deranjeaza cu nimic. Nu pleaca din ghiveci sa se plimbe prin casa.
Poti sa dai si cu un insecticid de genul Mospilan, dar daca umezeala exista vor aparea din nou. Bafta!

| Mina a răspuns:

De acord cu Margo. De preferat este sa pui pamant cumparat. Daca nu este cumparat si l-ai adus tu, pune-l intr-o tava si baga tava la cuptor vreo 10 minute. Asa vor muri toate insectele, larvele. Il lasi sa se raceasca inainte de a pune ficusul in el.

| kr.mdy a răspuns:

Sant ca un fel de purici de plante, se pot indeparta pulverizand solutie speciala pentru flori sau asezi niste pietricele pe toata suprafata ghiveciului.