| georgellles a întrebat:

Am agatat de butonul bibliotecii rufe la zvantat si s-a degradat lacul
de pe furnir(din cauza apei si detergentilor). Materialul este din pal presat furniruit si lacuit. Cum pot corecta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Ciao eu ma ocup de restaurat mobila veche deci sa inteleg ca s-a dus lacul...( desi nu prea inteleg bine limbajul tau )
deci in caz ca lacul de pe o mobila s-a dus nu e nimic althceva de facut decit sa slefuiesti partea respectiva pin la lemn se reda culoare si se lacuieste din nou. ( doar ca lacul pentru o mobila noua sau veche daca nu e de calitate se arde ( ( si se creeaza o patina alba care nu e prea estetica) deci trebuie sa ai cald cind relacuiesti min 18 grade (

1 răspuns:
| felician a răspuns:

se face foarte sinplu
smingheluirea suprafetei totele afectata si aplicarea noului star de lac
daca este afectat si baitul culoarea biblioteci se aplica bait anainte de lacuire se lasa 12 24 de ore sa se usuce si se lacuieste
foarte simplu