| Ion_Daniel_1993_LygJ a întrebat:

Am avut o priza dubla si i-am pus una simpla. Cum imi dau seama care e faza cu curent si cea fara? Imi sare siguranta de la tablou mereu

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Îți trebuie o șurubelniță de control:
https://www.dedeman.ro/....../p/1021003

Faza de curent va aprinde siguranța șurubelniței. Uite cum se folosește șurubelnița:
https://m.youtube.com/watch?v=LchhKRqDue8

| xerxes1 a răspuns:

Poate ar fi cazul sa chemi un electrician.
Poti sa inversezi cum vrei faza si neutrul, nu sar sigurantele din motivul acesta, poate ai incurcat impamantarea si in cazul acesta este foarte periculos ce ai facut.

| sorin_6068 a răspuns:

Cate fire aveai în doză când ai scos priza dublă e posibil sa fi greșit cu ceva, daca aveai 3 s-ar putea sa fi pus împământarea in locul nulului iar daca aveai 4 sau 5 sa nu fi pus 2 faze

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru sorin_6068):

Daca ar fi pus fazele de la intrerupator si priza nu se intampla nimic; a incurcat nulul, cu impamantarea. laughing laughing laughing in tabloul electric, initial intra 2 fire=faza/nul-de la retea si al trei-lea=impamantarea de la locatie.