| Utilizatoare123 a întrebat:

Am baia fara aerisire - ce pot face pentru a preveni mucegaiul? Din cauza Vaporilor de apa a aparut putina igrasie si mirosul nu e prea placut. Ce pot face? Dezumidificatoarele sunt bune?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie rezolvata aerisirea!
Cheama o persoana priceputa (in constructii-instalatii) sa vada ce posibilitati sunt (inclusiv tubulatura cu ventilator).

| darrio2007 a răspuns:

Uite aici unul, nu prea scump.
https://www.emag.ro/......DBZSWLMBM/

| relian a răspuns:

Cumpara si pune un aparat de aer conditionat, in camera ce are legaura cu acea baie, cand faci baie lasi usa deschisa, aparatul de aer conditionat va absorbi umezeala si nu vei mai avea acolo problema aia.

Vei avea si aer rece vara, dar si umiditate redusa in aer. Dar banui ca odata ce ai pe toti peretii din baie faianta, tot va condensa ceva, chestia aia nu-i buna, dar daca asa fac romanii, se iau si ei dupa vecini laughing dupa iatlieni, de acolo e moda aia cu faianta la bucatarie si baie, toti peretii placati cu faianta, zici ca esti la morga laughing

Daca nu ai bani de aer conditionat, poti folosi doar cand faci dus, aparat de asta dezumificator ce spui.
Asta pentru asa ceva este facut, normal ar trebui sa scoata apa din aer mult mai bine decat un aparat de AC.

Poti cauta si lua un aparat de asta care sa plece singur, cand umiditatea aerului, stiu eu ce valoarea are, sa plece singur, sau sal setezi tu, iar el pleaca cand trebuie sa scoata apa se opreste apoi si tot asa.

Chiar daca ai avea aerisire, genul ala ceva micut cum erau la blocuri, tot nu rezolvi problema, ai nevoie de aparat de asta ce spui si tu.
Acea aerisire nu era sa iasa aburul era pentru mirosuri in general, dar cine stie acele aerisiri, de nor fi infudate, asa ca un dezumif de asta ce spui e bun, sau AC daca iti permiti.

| Holiday a răspuns:

"Dezumidificatoarele sunt bune?"

Da, ajuta. Costa vreo 250-300 euro unul care sa-ti scada intr-o ora umiditatea relativa a aerului dintr-o camera cat o baie normala de la 90-100% la 40-50%.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Cam exagerezi cu preturile astea.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Posibil sa fie si mai ieftine pentru incaperi mici.

| gabicoo a răspuns:

Nu există baie fără aerisire. La bloc mă refer. Verifică unde există un horn pentru aerisire, dă o gaură în el și pune un ventilator. Sau dacă ai perete care dă afară fă o gaură și montează în geam.

| Holiday a răspuns (pentru gabicoo):

Ce crezi, exista si fara. Mai mult decat atat, si unde exista, pot fi infundate. Ca dai o gaura in peretele blocului, iti trebuie autorizatie, nu o poti da tu asa, ca vrei sa-ti faci un geam.

| Utilizatoare123 explică (pentru gabicoo):

Nu am asa ceva. Sunt peretii intacti

| gabicoo a răspuns (pentru Holiday):

Dacă este înfundată poate fi desfundată. Pereții s-au găurit fără autorizație, de regulă, pentru a scoate burlanele de la centralele termice, tot așa poate face o gaură cu o carotă in care sa pună un ventilator.

| gabicoo a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Eu zic că ai dar a fost acoperită de fostul proprietar.

| LisaJulie a răspuns:

Și eu pățesc asta chiar dacă stau la casa, da după părerea mea sunt cea mai buna opțiune chiar dacă sunt scumpe