| Grigore_Sebastian_1970 a întrebat:

Am cumpărat o soba de teracota din magazine.De ce iese fum cand lemnele nu mai ard cu flacara. Cand lemnele mocnesc, iese fum in casa. Nu pot sa-mi explic de ce. Nu se intimpla la fiecare foc.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Arsul mocnit s-ar putea sa fie din cauza tirajului insuficient.
Nu stiu ce se intampla, eu am soba atat la apartament (unde am cos de la parter pana mai sus de acoperis (4 etaje), cat si la casa, iar anul asta, ambele sobe imi baga foarte mult fum in casa. Se aduna fumul in cos, si nu merge in sus, desi nu e infundat.
O oarecare explicatie ar fi vremea, anul asta avem o toamna calduroasa; anii trecuti, imi aduc aminte ca in noiembrie aveam 5 grade ziua, acum avem pana la 17-18, doar seara scade pe la 5 grade. Anii trecuti era inghetat tot dimineata, acum abia e brumat.
P.S.: Si la vecinii de la sat, vad cum deschid usa si iese cate un nor de fum cat curtea, de zici ca le-a luat foc casa.
Conditiile meteo cred ca sunt vinovate.

Răspuns utilizator avertizat
| sarulesti a răspuns:

Pe unde iese fumul? Vezi sa nu ai infundat cosul.

| Grigore_Sebastian_1970 explică:

Fumul iese pe usi dar doar atunci cind arde mocnit( fără flacara).

| Grigore_Sebastian_1970 explică:

Soba are 1270 mm cu tot cu suportul pe care sta. Are 440 mm latime si 440 mm adincime.Are doar un singur fum. distanta de la focar la ultima caramida a cosului este in jur de 4 m.Nu pot intelege de ce soba care am avut-o pina acum nu am avut probleme de acest gen. Nu era din teracota, era din cărămidă arsa si făcută manual.Nu am modificat nimic la cos.Nu s-a ridicat nici o clădire in jur. Doar am schimbat soba. Va rog un răspuns măcar teoretic. Multumesc.