| anonim_4396 a întrebat:

Am o crizantema in ghiveci, florile au tinut 6 saptamani, de ceva timp sau uscat, dar nu cad. Ce trebuie sa fac, sa le tai? Sau trebuie sa fac ceva anume cu planta pe timp de iarna? Va mai inflori si anul viitor sau crizantemele rasar, cresc, infloresc o data si apoi mor?
Mentionez ca si frunzele sunt cam plestite, dar poate e din cauza ca planta e pe masa de langa calorifer...

4 răspunsuri:
| eAnne a răspuns:

Daca ai putea sa o muti ar fi perfect iar cu frunzele eu una le tai, si nu moare planta cresc altele. Nu stiu cum doresti. Poate planta e mai slabita si daca ii tai o frunza sa moara nu stiu exact, eu am Ficus.

| titizoorr a răspuns:

Sa nu le TAI pentru ca o sa cada si o s creasca altele noi la orice floare mai se usuca din frunze si creste altele trebuie udata o zi da una nu cu apa plata si trebuie tinuta la Lumina

SI mai trebuie sa scimbi ghivecul odata pe luna! DAR FARA PAMANT CA DACA O SCOTI DE ACOLO MOARE

TREBUIE SA DAI CU CUTITUL PE LANGA EA SI IEI UN GHIVECI MAI MARE pentru ca creste si ea si mai trebuie sa mai completezi tu cu pamant sper ca te-am ajutat

| Diaiso a răspuns:

Buna! Si eu am avut ceva de genul si le-am lasat sa cada singure. Dar nu e prea bine la mare căldură. Poate ca s-au uscat de caldura chiar dacă nu le-a venit timpul.

Deci te sfătuiesc sa le muti mai la racoare si sa le lasi sa cada singure.

| Doctorfishadi a răspuns:

Da,mai bine le tai ii cresc altele, nu o mai tine langa calorifer!