| Ada477 a întrebat:

Am o întrebare. M-am mutat și am văzut că la aragaz când îl aprind nu se vede flacăra. Este și luminată bucătăria,dar totuși nu știu dacă e normal. Este posibil ca din cauza luminii să nu se vadă sau are ceva aragazul? Voi ce credeți, ati avut vreo situație așa?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In intuneric SIGUR se va vedea flacara, daca arde.
Flacara este de culoare albastru-deschis cand arderea se face cu prea mult aer. In acest caz ar trebui sa verifice /regleze arderea un instalator de gaz autorizat!

| darrio2007 a răspuns:

Trage draperiile, flacara trebuie sa fie albastruie.

| sierra1 a răspuns:

"M-am mutat și am văzut că la aragaz când îl aprind nu se vede flacăra"

frige la mână?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Ada477):

Ia uită-te o leacă mai atent, se vede, că doar nu arzi hidrogen

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Ada477):

Cum spui tu!

| Simpatic a răspuns:

Pai pune o oala ceva cu apa pe ochiul aragazului, daca nu incalzeste clar nu merge.
Pe de alta parte cand "ochiul" e doar pornit/emite dar nu are scanteie el emana miros de gaz greu de suportat, la tine nu miroase a gaz?

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Dă-l mai încet din reglajul de presiune, cel care coboară presiunea dinainte de aragaz.