| Sawarekh a întrebat:

Am o problema, am pierdut ultima cheie de la usa de la intrare...

Ce solutie mai am? Cat ar costa sa chem un lacatus sa faca o consultatie ca apoi sa-mi faca o noua cheie?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pai... Daca ai pierdut si ultima cheie, atunci va trebui achimbat cel putin butucul de cheie.
Manoperele (deschiderea usii + schimbarea inchizatorului + butucul nou te vor costa cel putin de 20 ori mai mult decat sa copiezi o cheie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Esti sigur/a ca nu mai ai vreo rezerva? Totusi ar trebui sa existe vreo 3-5 chei pentru o singura usa.Nu te poate ajuta vreun membru al familiei? Sau stai in chirie?

| relian a răspuns:

Daca pierzi cheile asa de usor, baga o incuietoare cu cod, atunci nu o sa mai ai nevoie de cheie laughing dar ce te faci daca uiti codu, mai naspa, dar codul il poti nota in telefon undeva, asa ca indiferent cit de uituc esti, doar sa nu uiti unde ai notat laughing

Daca nu suna un prieten, se duce, cumpara un butuc ce ai tu acolo la usa, schimbi, vorba cuiva, nu dureaza decat cateva minute si aia e tot, ieftin si eficient.
Daca chemi un meserias ala cere bani, dar daca tu nu stii sa ascoti un surub si sa pui la loc, atunci plateste, alta solutie nu ai.

Ori la fel suna un prieten care se pricepe, asta daca ai pe cineva asa, daca nu, platesti, ori lasi usa neincuiata, oricum nu intra nimeni, bani la saltea cred ca nu ai laughing hotii intra numa unde stiu, acolo unde au ceva informatii ca ar fi ceva valoros.

| Lioana a răspuns:

Cumpara alta yala si schimb-o. E mai ieftina decat un lacatus.

Răspuns utilizator avertizat
| Mitzupitzu a răspuns:

Un lacatus o sa sparga yala si o sa poti dormi noaptea asta in casa. Nu are cum sa-ti faca cheie!

| Sawarekh explică (pentru Mitzupitzu):

Oke laughing ce solutie imi recomanzi?

| Mitzupitzu a răspuns (pentru Sawarekh):

Daca ai vre-n geam deschis, intra pe acolo si descuie usa prin interior.
Maine schimbi butucul yalei si gata.
E ora 23 deci nu poti sa aduci pe nimeni sa o sparga ca face zgomot. Mergi si dormi in alta parte.

| Sawarekh explică (pentru Mitzupitzu):

Deci poate m-am exprimat gresit, eu sunt in casa, atat ca nu am mai incheiat usa de atunci, fiindca nu mai am cu ce sa deschui usa, dar va trebuii sa rezolv, nu pot sa las asa usa deschuiata mereu, e riscant.

| Mitzupitzu a răspuns (pentru Sawarekh):

Cumpara un butuc de yala (50-100 lei) ia o sutubelnita dreapta si desurubeaza surubul situat pe cantul usii. Scoate butucul si inlocuieste-l cu cel cumparat. In 10 minute ai rezolvat.