| Dragos_Grasu_1997 a întrebat:

Am o problema cu prizele cand bag un consumator mai puternic se topesc mentionez instalatia e facuta recent dar nu are impamantare ma poate ajuta cineva?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Consumatorii cit current maninca? Adica de citi amperi sint? Prizele de citi amperi sint? Si cablurile din instalatia electrica citi amper pot duce pe ei? Nu poti baga intr-o priza care duce sa ziocem max un fier de calcat mai stiu eu ce consummator mare, ca normal iti topeste totul.Firele trebuie sa fie de o anumita grosime pentru a sustine acel consummator si la fel sigurantele.Deci verifica astea si dupa stii ce consumatorii poti folosi.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cumpara prize ceramice cu o rezistenta la 16 A(amperi).Si obligatoriu trebuie instalatie de pamantare.

| suffarstar a răspuns:

Probabil prize de proasta calitate. Incearca de ceramica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt trei situatii in care se poate intampla asa ceva:
1.Consumatori prea puternici fata de puterea de transport pe instalatie.
2.Prize de slaba calitate sau inferioare ca si putere suportata(amperi).
3.Contacte imperfecte pe legaturi, ceea ce duce la un consum marit, suprasolicitare a prizelor sau circuitelor respective.
O seara buna.

| awspam a răspuns:

laughing eu cand am fost mic am bagat un bec de stalp intr o priza laughing) si au iesit scantei din priza si prin doza, deci depinde ce bagi acolo, apoi depinde si ce fire ai, teoretic electriceanul care a facut instalatia ar fi trebuit sa aiba autorizatie, si sa puna inainte de priza o siguranta care sa nu lase sa ai un consum mai mare decat poate suporta instalatia, dar na poate iei foc si atunci vei putea sa sufli la electriceanul ala specialist undeva ca a facut instalatia noua

| RainbowFade a răspuns:

Pai depinde de voltii care sunt in prize si in prelungitoare, sau daca ai bagat tu mai multe in aceelasi prelungitor, iti dai seama, se aduna mai multi voltii.Nu stiu cum sa-ti explic pe intelesul tau. Poate sa nu mai bagi multe in aceelasi prelungitor, sau prelungitorul e scurtcircuitat.

| Dragos_Grasu_1997 explică:

Multumesc pentru ajutor