| adrianv a întrebat:

Am o soba veche de teracota care baga fum pe la usa pana cand isi facea tirajul iar dupa aceea mergea binisor (si tubul de legatura dintre soba si cos era doar cald, se putea tine mana pe el)
Am chemat un hornar de pe olx care a montat o usa de vizitare in pod iar apoi a curatat cosul si apoi soba.Ca rezultat esta ca acum cosul are un tiraj foarte mare si cu usita de jos a sobei inchisa lemnele ard foarte repede caldura se pierde prin evacuarea rapida a fumului iar burlanul de legatura este super incins!
mentionez ca am cosul de caramida
ce solutie ar fi de micsorare a vitezei de ardere?
multumesc

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheama-l inapoi pe hornarul care ti-a facut modificarile la horn, sa regleze tirajul.
Oricum, tirajul va fi mai mare ca inainte, dar sa nu fie periculos!

| eliancodrut a răspuns:

Se pote pune la horn un dispozitiv de micsorare a tirajului. Un specialist in construirea de hornuri, nu hornac care curata hornurile.