| Ruxiii a întrebat:

Am plantat un smochin acum cateva luni (iarna) si nu s-a prins. A ramas la fel ca atunci cand l'am achizitionat. Exista vreo solutie ca sa se prinda?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Există o posibilitate să dea din rădăcină altă plantă dacă cea principală a îngheţat sau a păţit altceva. Smochinul are vitalitate deosebită. Ai numai răbdare cu el, s-ar putea să dea muguri ceva mai târziu. Pe timpul iernii trebuie obligatoriu protejat, învelit cu paie sau altceva apoi cu folie legată cu sfoară. Succes!

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Studiaza discutiile de aici si vei gasi singura solutia http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t403361.html

| Arthur a răspuns:

Anul trecut în primăvară am plantat 10 smochini. S-au prins toţi dar la unii au dat mugurii mai devreme, la alţii mai târziu astfel că la început am crezut că nu toţi s-au prins. Au mers foarte bine iar, surprinzător, unii au avut şi câteva fructe.
Acum cei care au fost protejaţi au frunze, iar la ceilalţi nu am observat nimic pe crenguţe dar la rădăcină au ieşit mici tulpinuţe cu frunzuliţe. Aşa că e posibil să dea măcar altă plantă din rădăcină dacă aceasta este în regulă şi chiar daca restul s-a uscat. Succes!

| matt25 a răspuns:

Nu ti-a spus nimeni niciodata ca plantatul se face doar in primavara sau toamna? :-) Nu mai planta iarna, ca ai toate sansele sa nu se prinda. De asemenea copacii se tund tot in aceleasi perioade.

| Ruxiii explică:

@matt : Stiam tongue. Dar ce puteam sa fac cu el? Fiindca l'am primit iarna.Si sa il tin in punga pan' la primavara nu e o idee laughing (lol O. o). Si cand l'am plantat am pus gunoi de grajd pe el ca sa'i tina cald happy. Oricum s-a prins.deja are frunze pe "trunchi".