| CosminCiotina a întrebat:

Am plecat pentru o saptamana de acasa si am uitat 1 geam rabatat.
Este posibil sa crape vreo teava?
Pe prognoza ar fi -1 grade noaptea. Dar ma gandesc ca in casa e mai cald chiar daca e geamul putin deschis.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Si daca lasa-i geamul cu totul deschis nu era o problema.
Prognoza calculeaza temperatura la 2 m inaltime, fara a fi nici o cladire in jur pe raza de 100 de m. Linga orice cladire e mai cald cu minim 1 grad. In cladiri, chiar fara usi sau geamuri, temperatura e mai mare cu 4-5 grade minim fata de cea prognozata. Deci posibil ca in camera cu geamul rabatat sa fie noaptea 7-8 grade. Nu iti vor ingheta tevile, dar sigur iti va fi rece cand vei intra in ea.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La -1 nu crapa nici afara. Cu geamul rabatat trebuie cateva zile de ger ca sa inghete in casa.

| Frank51 a răspuns:

Posibil da, probabil nu.

| mi25 a răspuns:

Stai linistit: pana la minus 5-7 grade nu crapa nici o teava.