| Liviu1981 a întrebat:

Am un cuptor Gorenje de 3, 5 Kw si 16 A ce a functionat timp de 1 an intr-o priza normala, instalatia electrica fiind refacuta, avand priza Schneider, dimensionata pentru 25A. Desi pe acelasi traseu al circuitului mai sunt si alte prize, acestea nu sunt folosite in momentul utilizarii cuptorului sau sunt f rar utilizate de aparate cu amperaj f mic, cum ar fi periuta electrica pusa la incarcat sau o hota. Pana acum nu am avut probleme si astazi cuptorul s-a oprit intrand in protectie. Am constatat ca stecherul era foarte fierbinte, de asemeneni si cordonul. Dupa ce s-a racit stecherul si cordonul, l-am bagat in alta priza de 2 ori, observand ca se intampla acelasi lucru, adica stecherul frige. E posibil sa fie stecherul cu probleme, insa astept si alte pareri. Multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Posibil sa se fi destrans legaturile in stecher si sa faca un contact imperfect. Incearca prima data asta.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"E posibil sa fie stecherul cu probleme"

corect - contact PROST la priză sau ștecher, verifică

| relian a răspuns:

Oi fi avand tu priza de cat spui 25A dar cablu ce duce de la priza la tabloul de sigurante de ce grosime este?
Pui priza puternica dar ai cablu subtire, adica nu se face asa ceva.Intotdeauna priza trebuie sa fie de puterea cablului sa-i zic asa.

Deci cablu tau trebuie sa poata duce lejer 25-30 A altfel se incinge.De asemenea si aragazu sau ce folosesti tu trebuie sa fie de putere mai mica decat curent poate duce cablurile.

In cazul tau aragazu ala de 3500 w trage 16 Amperi 3500:220 volt= 16.Deci cablurile de la acea priza ar trebuie sa aiba o grosime de 2 mm in diametru,deci fara plastic,. doara cupru ala.

Tu spui ca ai refacut instalatia, daca cumva au pus aia fire f subtiri acolo este problema, inainte a mers pentru ca avea cablu de grosimea care trebuia.
Mereu cand refaceti ceva, bagati cabluri cat mai groase, nu te costa in plus cine stie ce, ca la o casa la un aptm ai 3 lulele de cablu,deci cu cat mai gros cablu cu atat mai bine.
Stecherul banui ca este al aragazului,ala daca a venit cu aragazu nu-i problema acolo.
Cauta si vezi ce grosime are cablu tau la priza aia.
Inca o chestie ce trebuie facuta atunci cand refaci o instalatie electrica,se merge cu o singura priza, nimic pe parcurs la frigidere, aragaz, micorunde, aparat de aer conditionat, sau 2-prize in baie, ori pe linga chiuveta.

Deci toate aceste electrocasnice trebuie sa aiba circuit separat de orice altceva, care sa duca direct la siguranta din tablou, siguranta sa fie de cat spune aragazul in cazul tau.

| badpanda a răspuns:

Schimba stecherul si priza in care a fost, ambele sunt compromise.