| Tudor_Gabriela_1979 a întrebat:

Am un pom fructifer in curte. Un păr. Ploua din el cu ceva. Lipicios, uleios. Dimineata mai mult. Stie cineva ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Este plin de paduchi de frunze, iar ce cade, ce ploua sint dejectiile lor.Mai tirziu pe acele dejectii care sint peste tot si pe frunze, se vor forma mucegai, ceva negru, de la ciuperci.Cumpara orice insecticid, stropeste si scapi de ei.Si asa la 2 saptamini mai controleaza pomul, te uiti pe frunze, vezi daca e ceva, daca au culoarea schimbata si alte chestii.Deci sint paduchi nu purici.Paduchi verzi, daca o sa te uiti pe frunze in special pe spatele frunzelor o sa vezi cas cu miile.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trebuie să te duci la o fitofarmacie, pentru a cumpăra un insecticid împotriva dăunătorilor. E cam urgentă situația, ținând cont cât de afectat e pomul...

| Sanzi2002 a răspuns:

S-ar putea sa aiba purici.Asa mi s-a intamplat si la orhideele mele si le-am pulverizat cu putina apa minerala sau in cazul pomilor fructiferi poti sa ii stropesti.

| Tudor_Gabriela_1979 explică:

Curge seva in cantitate foarte mare, l-am analizat si nu vad insecte pe el.

| Tudor_Gabriela_1979 explică:

Copacul este foarte inalt de abia ieri s-au extins daunatorii si la frunzele de jos si am putut vedea. Azi o sa il stropim si o sa stropim si ciresul si visinul care sunt langa el. Va multumesc pentru raspunsuri.