| blizzard01 a întrebat:

As dori sa fac un living de 30 mp lipit de casa, cu fundatie, 3 ziduri de bca si acoperis, cat ma costa aprox la rosu, dar la cheiee?

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Depinde daca faci cu autorizatie sau fara. Daca ai vecini buni si crezi ca nu te reclama scapi mult mai ieftin.Si,daca faci singur, iar scapi mai ieftin. Daca angajezi echipa, se dubleaza cheltuielile. Fara echipa si fara autorizatie cu 2000 ron il faci.

| blizzard01 explică (pentru viotedy):

As vrea sa fac cu autorizatie, sa fie tot in regula.
daca angajez o echipa cam cat m-ar costa pentru aceasta lucrare si daca trebuie sa fac si un proiect sau nu?
2000 ron mi se pare o suma prea mica doar pentru materiale in rosu

| viotedy a răspuns (pentru blizzard01):

Autorizatie fara proiect nu se emite.Proiectul e scump, depinde de arhitect.Cel mai simplu ar fi fara acte, dar..Manopera costa cam cat materialele.

| CasaSiDesign a răspuns:

Ca sa fii legal trebuie sa faci un proiect de extindere a casei, costuri in jur de 1000-1500 lei proiectul cu toate avizele. Problema este ca daca faci legal va trebui sa faci expertiza structurala la casa existenta. Costurile de executie la rosu ar fi undeva la 6000 euro, iar la cheie 10-12000 euro (in functi de finisaje).
Ce te sfatuiesc este sa consulti in primul rand un inginer structurist sa vezi cum vor functiona fundatiile, pentru ca vor fi 2 fundatii separate la care sigur vor aparea rosturi de dilatare. Adica vor aparea mereu in timp niste fisuri intre cele 2 constructii. Un inginer structurist bun iti poate da niste solutii despre cum sa te legi de vechea fundatie si de stalpi astfel incat sa reduci aceste fisuri.