| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi fac o cabina de dus (sa scot cada din baie, ca ocupa prea mult loc). Unde pot gasi informatii utile despre cabinele de dus? Eventual si cu ilustratii.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vezi magazinele gen metro/bricostore/praktiker/obi.
Recomandarea mea: chiar daca e mai scumpa, alege una cu hidromasaj si cu cadita inalta. Nu pentru hidromasaj, ci pentru peretele din spate si pentru plafon (cele simple nu au decat doi pereti). Iar daca vrei putina intimitate fara a restrictiona accesul la chiuveta si wc, opteaza pentru usi din sticla mata.

regis
| regis a răspuns:

@mariana - ce intelegi prin "tablou cu toate instalatiile"?
@mircea - am cabina de dus de cativa ani buni, nu am avut probleme cu ea. De scurgeri nici nu vorbesc, intrucat la montare am folosit un silicon (antifungic), astfel incat totul este etans. Daca se defecteaza, bateria poate fi oricand inlocuita, cu atat mai mult cu cat si cabina construita de tine va avea nevoie de o baterie. Ba mai mult, va avea nevoie si de un sifon de pardoseala, care in unele cazuri presupune modificari mai complicate.
Una peste alta insa, ideea ta este foarte buna si mai ales originala. Insa trebuie mentionat ca in privinta gresiei si a faiantei, cei 20 de ani fara probleme sunt conditionati de calitatea acesteia. Iar daca nu folosesti niste placi portelanate, un adeziv impermeabil si un chit de rosturi aquastatic vei avea surprize in timp.
Si pentru ca mi-ai adus aminte de o cabina asemanatoare, o descriu scurt si pe aceasta. Avea trei pereti ziditi si faiantati, iar in locul perdelei de dus o usa termopan cu sticla mata, identica cu usa de la intrarea in baie. Era foarte interesanta si prin faptul ca baia avea forma de L si practic cabina era latura scurta a L-ului. Cu usa inchisa aveai impresia ca e o a doua iesire din baie.

| mircea a răspuns:

Mai gandeste-te. Cabinele de dus dueaza cam doi-trei ani, dupa care apar problemele : infiltratii de apa sub cadita si apare mirosul de mucegai, robinetii incep ca nu mai inchida, rotitele de la usi se sparg (sunt din plastic) si usa nu se mai inchide bine si merge greu. Astea sunt din experienta. Atentie ca nu se gasesc piese de schimb pe piata.
Daca vrei sa scpi de cada, iti recomand o cabina de dus simpla :
1. demontezi cada veche
2. repari/inlocuiesti/completezi placajul ceramic de pe pereti si gresia, cat si bateria de apa calda/rece.
3. daca alegi un colt al baii, faci din blocuri de sticla mata (200 x 200 x 50 mm) un perete al cabinei
4. celalalt perete va fi practic intrarea in cabina, care va fi acoperit cu o perdea de plastic pentru putina intimitate
5. jos pui un covor de plastic special pentru dusuri
6. daca nu ai geam care da afara, vezi cum faci si monteaza un ventilator pentru bai, special conceput
Ca pret, cu vreo 1500 lei ai scapat.
Nu te mai doare capul 20 de ani.

| Andreea24 a răspuns:

Sa nu regreti schimbarea. Eu am cabina de dus si de multe ori simt nevoia sa ma relaxez intr-o cada. Sper ca te-ai gandit bine inainte sa faci schimbareahappy.
Referitor la intrebarea ta propriu-zisa, eu zic sa mergi direct in magazinele specializate si sa intrebi la fata locului, acolo poti vedea si modelele, livehappy

| Elena1234456 a răspuns:

Cauta prin firmele din orasul tau.

| mariana_7652 a răspuns:

Uite eu miine cumpar si am fost in recunoastere! sa-ti schimbi vana in cabina de dus, e mult mai frumos, rapid si nu trebuie sa escaladezi vana si sa aluneci in ea! te sfatuiesc sa-ti schimbi toate conductele de sub pamant si sa-ti pui si un tablou cu toate instalatiile asa cum mi-a facut mie azi! sint asa bucuroasa ca am facut schimbarea asta! si toate le-am cumparat (miine le aleg)de la acelasi magazin si mi-a facut o mare reducere! iar inf.de la un mag.de specialitate! eu merg pe cabina de dus cu perete mat! am vazut la un verisor care acu si-a schimbat si in baie totul, si eu voi avea totul nou, chiuveta, wc., cabina dus, si masina de spalat si dulapioare! bineinteles gresie+faianta! am uitat sa-ti spun ca am facut si tavan fals cu vata de sticla, nu era necesar da a zis zidarul ca e mai bine asa! esti multumit de raspuns, poate te hotarasti! am uitat sa-ti spun sa-ti cumperi cabina fara acoperisul ei, ca sa zic asa! iese aburul si nu te deranjeaza! varul meu e f.multumit! depinde si ce virsta ai si cit de mult faci dus(noi adoram toti din casa dusul)abia astept sa termin!

| cata1703 a răspuns:

Pe praktic.ro