| anka a întrebat:

Aveti arbore de cafea? Cum il ingrijiti?

Răspuns Câştigător
| Stelutssa a răspuns:

Planta se tine la lumina dar nu in soare direct. Primavara pana toamna trebuie udata din abundenta dar apa nu trebuie sa balteasc. In aceasta perioada trebuie sa i se administreze ingraseminte o data sau de doua ori pe luna functie de marimea plantei.
La jumatatea primaverii daca radacinile nu mai au loc in vas, arborele de cafea se transplanteaza. Deoarece au radacini pivotante se folosesc ghivece inalte si cu 2 - 3cm mai mari decat cel vechi.
Solul recomandat este un amestec de pamant de telina, pamant de frunze, mranita si nisip. pH acid de 5, 5 - 6, 5.
In perioada rece a anului plantei i se va asigura o temperatura de 13 - 18 grade C, se reduce udatul si nu se fertilizeaza. Sper ca te-am ajutat:*. Funda?

1 răspuns:
| gabytzu_5681 a răspuns:

Il ud cand e uscat tare pamantul si mai multe gasesti pe http://www.cafea.home.ro/arbore.html