| nukeyly a întrebat:

B cat dupa stasul vechi.
Ce tip de beton se toarna ca placa parter etaje in general pentru case pe mai multe nivele amprenta la sol 300mp. Dar la blocuri de 10 etaje comuniste ce se folosea fata de ce este azi.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

La case, chiar cu mai multe nivele, e suficient B250.

Blocurile cu 10 etaje, au de obicei B400 in fundatii si primul nivel, si B350 pe nivelele urmatoare, iar pe ultimele 3 nivele, mai ales daca zona nu are un istoric seismic pronuntat, e suficient B250.

Problema de atunci: nimeni nu respecta reteta, pentru ca se fura sau se facea economie, sa aiba cu ce se lauda pantofarului suprem.
Iar astazi, exista fie beneficiari inconstienti, fie constructori cu capul in mana.

Am avut caz, in care cineva construia un bloc cu 4 etaje.
Firma unde lucram, in speta - seful meu, i-a calculat fier de 22x 8 bare pe stalp...(avea chiar si 2 stalpi unde era necesar 8x25, dar in fine)
Beneficiarul s-a inteles cu contructorul si a cumparat fier de diametru mai mic. 4x 18, si 4x 20.
Ghici cine nu a mai terminat blocul pana nu a facut dupa proiect...

| nukeyly explică (pentru NLS):

Cioara vopsita, alt bai, confirmat din multiple surse, daca nu stai cu ochii pe ei [...], sau sa ai om dedicat incoruptibil pe problema retetarului si specialist la receptie in orice domeniu.

1 răspuns: