| David00368866 a întrebat:

Buna, am cumpărat o drujbă și am lăsat-o sa își facă motorul rodajul cu frână pentru lant activată, am făcut așa pentru că am primit drujba gata asamblata.
Am făcut rodajul cu un plin și dupa ce am pornit-o a doua oară, a mers câteva minute după care s-a oprit și s-a topit pe partea dreapta unde este frâna de lant. Nu se lasă drujba cu frână de lant activată sau e ceva defect la drujba?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In primul rand eu nu am auzit de rodaj la fierastraie de genul asta,de fapt rodaj nu se face la mai nimic,astea is chestii romanesti vechi,eu toate masinile,sculele care au motor pe benzina sau motorina nu am vazut nici auzit sa li se faca rodaj,le cumpara oamenii din magazine si direct la lucru.
Frana aia ce spui tu n-are legatura ca sa topit ce plastic spui,asta daca nu cumva ai pus frana si ai accelerat.
Normal cand scula aia functioneaza nu se apasa frana ca nu ai de ce,dar nu cred ca aia ar fi de vina pentru ca sa topit ce spui.
Probabil ceva atinge plasticul ala din dreapta ce acopera pinionul ce roteste lantu, sau poate ca lantu sa atinga ceva, tu trebuie sa stii mai bine, daca ai scula linga tine, studiaza, analizeaza laughing noi nu putem vedea exact ce ai tu acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frana e sa se opreasca in caz de accident, sa nu te tai cu lantul, actioneaza automat.