| gaby140 a întrebat:

Buna! Am de gând să îmi lipesc cu adeziv pe baza de ipsos niste placi de ghips carton pe pereți într-o cameră. Precizez că pereții sunt vopsiți cu vopsea lavabila. Cum pot pregăti acești pereți pentru că adezivul sa facă priza bună?
Amorsa mai concentrata, aditivi etc? Aștept ideile voastre!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu ce te ajută asa ceva? Peste ghips carton va trebui din nou glet si vopsea lavabilă.

| gaby140 explică (pentru darrio2007):

Mă ajută deoarece este o casa bătrânească cu pereții foarte strambi. Economisesc mult timp și energie cu o placa de rigips lipita la care trebuie sa șlefuiesc doar rosturile îmbinărilor.
Ai răspuns la întrebarea mea sau doar vrei sa fii Gică contra?

| darrio2007 a răspuns (pentru gaby140):

Nu sunt deloc Gică contra. Trebuia sa spui de la inceput motivul pentru care vrei sa faci asta. Chiar asta imi este meseria.
Oricum, placile le lipesti pe „gogosi", nu dai pe toata placa. Poti da o amorsa pe pereti si folosesti pentru lipire asa ceva.
https://www.dedeman.ro/....../p/5000836

| darrio2007 a răspuns (pentru gaby140):

Amorsa o faci 3 cu 1. Nu cumpăra gata diluată.